Zastavení městského okruhu:

A1 náměstí Přemysla Otakara II.
A2 Vodárenská věž
A3 Botanická zahrada
A4 Jungmannovy sady
A5 kostel Nejsvětější Trojice
A6 náměstí Vaňorného
A7 Havlíčkovy sady

Vysokomýtská radnice má v plánu, že půjde o první naučnou stezku, mají vzniknout další.

„Jde o akci, kterou jsme připravovali více než rok, bylo vytipováno sedm lokalit,“ uvedl místostarosta Martin Krejza. „Je to první z naučných stezek, kterou zde chceme vytvořit, takzvaná historická. Máme v plánu ještě další procházkové okruhy – přírodní a poté duchovní, který by vedl po církevních památkách ve Vysokém Mýtě a okolí. Do nich se pustíme v dalších letech,“ dodal místostarosta.

Naučná stezka vede z náměstí Přemysla Otakara II. městskými parky a kolem historických památek, je dlouhá zhruba tři kilometry. Kromě popisek lze využít i QR kódy, které umožňují majitelům „chytrých“ telefonů načíst obsah webových stránek. Přibližují historii města, jeho památky či významné osobnosti. Například druhé zastavení u Vodárenské věže nabízí informace o podzemí pod měšťanskými domy. Vysoké Mýto mělo stejně jako například Znojmo rozsáhlý podzemní labyrint, sklepení sloužilo pro ukládání věcí či potravin, ale i jako úkryt. Postupem doby však začalo docházet k zazdívání spojovacích průchodů a zasypávání sklepení.

Zdroj: Youtube

Materiál, který byl užit na informační panely, je corten, korozivzdorná ocel. Ve Vysokém Mýtě byl použit už loni při výrobě kašny do revitalizovaného parku Otmara Vaňorného. Kašna má plášť z cortonového plechu připomínajícího rezavý kov. 

Tvrz Hůrka vystavuje unikát, kompletní prototyp střely Röchling z roku 1938. Šlo o velmi účinnou zbraň, která se testovala i na betonových srubech v Králíkách.
Hůrka vystavuje unikát, prototyp Hitlerovy tajné zbraně