Josef Mašín, který se společně s bratrem Ctiradem a Milanem Paumerem v roce 1953 probili do západního Berlína, je do sbírek věnoval na základě memoranda uzavřeného s muzeem minulý rok. Přes rozporné hodnocení boje bratří Mašínů proti komunistickému režimu by veřejnost měla mít možnost se s touto částí historie seznámit, informoval ředitel muzea Richard M. Sicha.
„V budoucnu tak budou moci spatřit návštěvníci pevnosti na výstavách Mašínův osobní výsadkářský baret, jmenovky nad kapsu stejnokroje, divizní nášivky, ale také zlacený hodinkový pásek bratra Ctirada Mašína z vojny a americký střelecký vojenský odznak ´puška´ a ´minomet´,“ uvedl Sicha. K dalším zajímavostem patří například nášivka 11. výsadkové divize americké armády dislokované v obsazeném Mnichově v 50. letech.
Protikomunistická skupina bratří Mašínů je známá především svým ozbrojeným odbojem proti režimu v Československu v letech 1951 až 1953 a odchodem z komunistického Československa přes východní Německo do západního Berlína. Dodnes jejich činy vyvolávají protichůdné reakce, neboť při svých akcích zabili nebo zranili několik příslušníků SNB a civilistů.
V Mnichově Josef Mašín po útěku z vlasti konal službu pod vlajkou USA v takzvané západní zóně. „Veřejnost má nárok se seznamovat se všemi částmi svých dějin a jejich aktérů bez ohledu na oficiální postoje politiků nebo státních institucí. Každý si má možnost udělat názor sám,“ uvedl Sicha. Bratři Mašínové dnes žijí ve Spojených státech a o návratu do Česka neuvažují.
Muzeum se zabývá problematikou I., II. a III. Čs. odboje. Při neziskové organizaci funguje rovněž „muzejní knihovna generála Mašína“, otce obou bratrů, který byl popraven nacisty za odbojovou činnost a patří mezi nevýznamnější postavy československého domácího odboje.

Další lákadlo pro fandy vojenství

Králicko, kde se nachází největší síť prvorepublikového opevnění a představuje tak pomyslnou Mekku české vojenské historie, může díky zisku čtrnácti zajímavých exponátů nabídnout další turistické lákadlo. Z něho může těžit nejenom samotný pěchotní srub U cihelny, ale rovněž moderní vojenské muzeum přímo v sousedství zmíněného bunkru. Fandové vojenské historie, kteří se vydají do Králík, si málokdy nechají ujít obě dvě zajímavé expozice. „Podstatné je, zda turisté přijedou na jeden den nebo na víc. Když dorazí na víkend, zvládnou toho podstatně víc,“ míní Marek Bartoš, ředitel společnosti Army Fort, která Vojenské muzeum Králíky provozuje.
Podle jeho slov je výrazným krokem vpřed realizace značené turistické cesty, jež spojuje městské muzeum, nedalekou tvrz Hůrka a dvojici již zmíněných expozic. „A prospět nám mohou i exponáty věnované bratry Mašínovými. Je to kus historie a v současnosti velmi živý, i když pro někoho kontroverzní,“ pokračuje Bartoš, který bilancuje uplynulý rok v pevnostní oblasti jako velice úspěšný.
Jen o nové muzeum, otevřené v červenci loňského roku, byl za první půlrok dvojnásobný zájem než o bývalou expozici. Číslo osmnáct tisíc návštěvníků navíc není zdaleka konečné a zvyšuje se každým dnem. Pozornosti fandů vojenské historie neunikají ani tvrze Bouda a Hůrka či zrekonstruovaný pěchotní srub K–S 5 U potoka. „Nemám aktuální počty, ale vím od kolegů, že zájem je velký. Počátkem prázdnin nájezdy turistů přišly, návštěvnost máme velmi dobrou,“ pochvaluje si ještě ředitel Vojenského muzea Králíky Marek Bartoš.

(čtk, jp)