V hlavní turistické sezoně příštího roku, tedy v letních prázdninových měsících, by už mělo být přístupné jedno z nejmodernějších vojenských muzeí v naší republice. Práce na výstavbě Vojenského muzea Králíky začaly v září. Smlouvu o výstavbě podepsali představitelé města s jednou z významných stavebních společností.
Současné budovy Vojenského muzea projdou rozsáhlou rekonstrukcí, mají se zcela změnit. Mají být kulturním a výchovným stánkem, jehož význam představitelé muzea definují jako celorepublikový. Moderní muzeum má být centrem Králické pevnostní oblasti.

Sedmdesát milionů z evropských fondů

Projekt vojenského muzea budoucnosti slučuje současnou moderní architekturu, ale myslí i na potřeby muzea při využití restaurátorských dílen a depozitů a rozložení expozičních prostorů. Po rekonstrukci vznikne hlavní budova s kinosálem, sociálním zařízením pro návštěvníky, obchodem, kancelářemi a vstupní halou, která bude splňovat zároveň požadavky nástupního prostoru do expozice. Do tří silážních věží budou vestavěna podlaží pro další, především tematické výstavy. Vrchol věží pak bude krýt plocha ochozu rozhledny. Venku budou vybudována zastřešená stání pro těžkou techniku, ukázky překážek a polních opevnění různých typů a rozličných armád.
Projekt počítá i s depozity a restaurátorskými dílnami, jež budou vestavěny do bývalých kalových jímek zemědělského areálu. Nebude chybět předváděcí plocha s terénní dráhou pro pohyblivé exponáty. V této části má vyrůst replika prvorepublikové vojenské chaty pro sto dvacet mužů. Tu bude možné využívat jako zázemí pro akce, jež bude muzeum pořádat, ale současně bude i nouzovým ubytováním při živelných pohromách. Parkoviště, jež bude situováno pod areálem muzea, bude počítat i s prostorem pro autobusy, karavany i cyklisty.
Celá výstavba je připravena tak, že prostor muzea nebude po dobu rekonstrukce uzavřen. Návštěvníci mohou muzeum navštívit i v průběhu stavby, byť s určitými omezeními. Kolaudace je naplánována na červen příštího roku. Stavbu podpořily evropské fondy, a to částkou sedmdesát milionů korun.

Moderní hala, polygon i dílny

„Muzeum bude unikátní především svou moderností a komplexností. Expoziční hala už nebude jen nějakým přizpůsobeným průmyslovým objektem, ale opravdu moderním vystavovacím prostorem pro stavbu expozic a dioramat. Dalším velkým pozitivem bude skutečnost, že v bezprostředním sousedství expoziční haly bude polygon pro předvádění rekonstruovaných exponátů v pohybu, což je velmi moderní prvek, který v Evropě aplikuje v poslední době jen pár muzeí. Ovšem ze strany zájmu lidí jsou to nejatraktivnější ukázky,“ řekl včera Deníku Martin Ráboň ze Společnosti přátel čs. opevnění. Jak dodal, důležité pro muzeum bude i to, že bude mít k dispozici moderní dílny. „Opět už to nebude žádná improvizace, dílny budou zbudovány na míru velké technice, nebude se tedy opravovat ´na koleně´ někde pod širým nebem,“ uvedl. Podle jeho slov už proběhla kolaudace parkoviště, v dohledné době se má kolaudovat i dílenský blok.

(pá, ký)