Na svátek věrozvěstů Cyrila a Metoděje zavlály na stovkách radnic a obecních úřadů kromě státních vlajek rovněž moravské vlajky.

Podle Lenky Holaňové, místopředsedkyně Moravské národní obce, která vyvěšování moravských vlajek organizuje, jde o svědectví, že se lidé s Moravou stále identifikují, mají ji rádi a jsou na ni hrdí.

„Morava je vnímána jako kulturní dědictví a trvalá hodnota, o kterou je nutné pečovat a podporovat ji. Vyvěšováním moravské vlajky obce vyjadřují úctu k naší rodné zemi, jejím tradicím, svébytné kultuře a bohaté historii,“ vysvětluje Lenka Holaňová.

Na Svitavsku se k iniciativě připojilo sedmadvacet obcí. „Nepodařilo se nám spojit se všemi obcemi, zvláště s těmi menšími. Vybírali jsme jen obce na moravské straně. Výjimkami jsou obce, které oslovili sami občané, nebo jen částečně zasahující na Moravu, takže se nejedná o celý svitavský okres,“ vysvětluje Lenka Holaňová.

„Vzhledem k pohnuté historii tohoto regionu jsme věděli, že to nebude snadné, přesto se domníváme, že lidé ani tady na cyrilometodějskou tradici a na Moravu nezapomněli,“ upřesňuje Lenka Holaňová.

Vůbec první obcí na Svitavsku, která vyvěsila moravskou vlajku, byl v roce 2012 Rychnov na Moravě. „Vlajku letos bohužel nemáme kam vyvěsit,“ sdělil starosta Milan Hána.

K moravské tradici se vyvěšením vlajky přihlásili i v Moravské Třebové. „Letos vedení města na žádost Moravské národní obce zareagovalo pozitivně a vlajku jsme na budovách městského úřadu vyvěsili,“ sdělila mluvčí města Dagmar Zouharová. „Moravská Třebová se naší iniciativy zúčastňovala i v minulých letech,“ dodala Holaňová.

Iniciativa nezůstala bez ohlasu ani na Orlickoústecku, byť obcí, které se připojily, není mnoho. „Oslovili jsme pět obcí. Z nich se připojily Dolní Morava a Anenská Studánka,“ upřesnila Lenka Holaňová.

Moravskou vlajku obce většinou vyvěšují ve slavnostní žluto-červené podobě s erbem. Podle zástupkyně organizátorů je tato vlajka tradičním symbolem, který spojuje obce i veřejnost hlásící se k moravské identitě a sdílející pocit sounáležitosti k Moravě.

Na Svitavsku 27 obcí

Cyrilometodějskou tradici a Moravu si vyvěšením moravské vlajky letos připomnělo více než třináct set obcí. V prvním ročníku jich bylo pouze pětasedmdesát.

Počet obcí byl oproti minulému roku opět vyšší, přibližně o stovku. „Nejedná se přitom pouze o obce moravské. Tradičně se k této akci hlásí i několik obcí v Čechách, na Slovensku a ve Slezsku. Moravská vlajka zavlála napříč Moravou, ve všech krajích a okresech,“ upřesňuje Lenka Holaňová.

Iniciativa vznikla před sedmi lety. „Náš spolek vyzývá každoročně představitele obcí a měst, aby ve státní svátek 5. července vyvěsili na budově úřadu moravskou vlajku,“ přibližuje Lenka Holaňová a dodává: „V tento nejvýznamnější moravský svátek si Morava s celým kulturním světem připomíná příchod slovanských věrozvěstů, patronů Moravy, Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu.“

Moravská národní obec je nepolitický spolek sdružující příznivce moravské historie a kultury. „Naším cílem je posílení moravského povědomí a sounáležitosti k Moravě. Pořádáme besedy, přednášky, organizujeme setkávání na památných místech Moravy,“ nastiňuje Lenka Holaňová.

Zhruba polovina někdejšího okresu Svitavy patřila až do správní reformy na začátku šedesátých let k Moravě. V devadesátých letech byla v rámci územně správní reformy přičleněna k Pardubickému kraji.

Kde vyvěsili moravskou vlajku
Anenská Studánka (Čechy), Bělá u Jevíčka, Biskupice, Brněnec, Březová nad Svitavou, Dětřichov u Moravské Třebové, Dolní Morava, Gruna, Hartinkov, Chmelík (Čechy), Chornice, Jaroměřice, Jevíčko, Kamenná Horka, Karle, Křenov, Lavičné (Čechy), Linhartice, Malíkov, Městečko Trnávka, Mladějov na Moravě, Moravská Třebová, Nedvězí, Radkov, Rychnov na Moravě, Staré Město, Študlov, Útěchov, Víska u Jevíčka, Vranová Lhota, Vrážné