Vše začalo zdánlivou banalitou. Střevní chřipkou. Trvala asi deset dní, když už mělo být vše v pořádku, vrátila se Jasmína ze školy s akutními zdravotními obtížemi. „Byla jsem v práci a volal mi partner, který byl zrovna doma. Řekl mi, že dcera zvláštně mluví a necítí levou stranu těla,“ vzpomíná maminka Hana Roubínková.

Obvodní lékařka rodiče s dcerou ihned poslala do nemocnice v Ústí nad Orlicí, kde lékaři určili diagnózu. Leukémie.

Tříletá Nina z Plzně, která bojuje s leukémií, se svými blízkými.
Těžký boj holčičky s leukémií. Hadičky jí vadily, vytrhávala si je

Desetiletou Jasmínu okamžitě odvezli do nemocnice v Motole. Po magnetické rezonanci bylo navíc jasné, že dívenka prodělala rozsáhlou mozkovou příhodu.

„Sdělili nám, že další vývoj je velmi nejistý. Klíčových bylo následujících pět týdnů. Během nich Jasmínka krvácela z nosu i pusy. Lékaři zahájili chemoterapii, kvůli které teď trpí výpadky paměti a hůře chodí,“ říká Roubínková, jež navícv minulosti mozkovou příhodu sama prodělala.

HOLČIČKA JE ODVÁŽNÁ

Jasmína ale lékařům i mamince každodenně ukazuje, jak odvážná je. „Zdravotní sestřičky to komentovaly tak, že si z pobytu v nemocnici udělala takové wellness,“ usmívá se na okamžik maminka, která první týdny strávila s dcerou v nemocnici. Doma na ni však čekaly další tři děti.

„Potřebují mě. Nejstarší dceři je patnáct let a trpí kolapsovými stavy. Občas se stane, že zkrátka omdlí. Pak je scénář pokaždé stejný: asi pět minut trvající bezvědomí, sanitka, odběry a lékaři ji následně pošlou domů s tím, že je zdravá,“ popisuje Roubínková.

Rodinná fotografieRodinná fotografieZdroj: Deník/Karolína Velšová

Na návštěvy za Jasmínkou jezdí z Chocně alespoň třikrát týdně. „Všechno je to velmi náročné, jak psychicky, tak finančně. Hodně nám ale pomáhá personál nemocnice, který o dceru moc hezky pečuje,“ uvádí.

I podle ošetřujících lékařů je nyní žádoucí, aby se Jasmína vrátila do domácího prostředí. „Doufali jsme, že narozeniny, které měla 13. května, oslaví doma. Bohužel to kvůli dalším komplikacím nevyšlo,“ dodává.

Tradiční Aviatická pouť na pardubickým letišti.
Historické stroje, gripeny i akrobacie. Pardubické nebe brázdily desítky letounů

Pokud proces léčby půjde podle plánu, měla by jedenáctiletá dívka podstupovat chemoterapie do konce roku. Rodina je však nyní ve složité finanční situaci. Maminka Jasmínky byla zaměstnána pouze na dohodu o provedení práce a kvůli složité léčbě musela odejít.

„Bylo nemyslitelné, abych byla s dcerou v nemocnici a do práce chodila třeba jen na jeden den v týdnu. Kvůli úvazku na dohodu jsem ale neměla nárok na hlídačenku ani na neschopenku,“ vysvětluje.

Se zaplacením následné domácí léčby i nízkobakteriální diety, kterou bude muset Jasmína po návratu domů dodržovat, a dalšími náklady stát rodině nijak nepomůže. „Mám pocit, že se proti nám systém otočil zády,“ říká.

CHYBÍ PENÍZE

Roubínkovi se v první chvíli obrátili na nadaci Dobrý anděl a dostali sedmitisícový příspěvek. „Přišlo mi hloupé, abych prosila o peníze. Psycholožka mi ale v nemocnici řekla, ať takovou pomoc neodmítám. Upozornila mě, že si neumím představit, jak finančně náročný celý proces bude. A měla pravdu,“ říká.

Rodinu se rozhodli podpořit také místní, kteří 10. června věnují výtěžek z tradiční akce Choceň v běhu právě Haně Roubínkové a její dceři. „Je to jeden z mála způsobů, jak můžeme rodině pomoci,“ vysvětluje pedagog Radek Kroulík, který za celou sportovní a charitativní akcí stojí.