V úterý jsme při práci se štětcem a modrou barvou zastihli Petra Nunváře, který vykonává veřejnou službu pro ústeckou radnici. Jak prozradil, dostal za úkol, aby vlajku v mozaice, která je v odstínech červené barvy, přemaloval do odstínů modré. Mnozí lidé se nad jeho počínáním pozastavili. Nejde totiž o žádnou odbornou restauraci, ale prostě o změnu barvy. Práci zadal starosta města Richard Pešek.

Na náš dotaz odpověděl, že má v rukou půl roku starý dopis, v němž autor díla vytvořeného v polovině osmdesátých let minulého století píše, že „klidně mohou mozaiku vzít sbíječkou“. Jak starosta dodal, autorské právo zná dobře a je si jist, že je zmíněným dopisem kryt.

„Před časem mě z ústecké radnice informovali o tom, že snad má být mozaika s plánovanou úpravou fasády zakryta, což bych asi chápal. O tom, že se má přemalovat, nevím. Dělat něco podobného bez vědomí autora je vždycky podivné. Mohli by mě o tom alespoň informovat,“ řekl ve čtvrtek Deníku akademický malíř Václav Zeman ze Žďárce u Skutče, který je autorem mozaiky.

„Pro jakýkoli zásah do díla musí být souhlas autora. Jinak jsou porušena autorská práva,“ uvedl k věci Petr Heinzl z Ochranné organizace autorské – Sdružení.

„Nedovedu si představit, že byste třeba právě vyfotili pana prezidenta před kulturákem a za ním by plápolal rudý prapor. To bych neskousnul. Můžeme se ze zdvořilosti s autorem spojit a oznámit mu to. Ovšem jsem přesvědčený, že nic neporušujeme,“ uzavřel starosta.