Návrh ozvláštnit zdi tunelu pod kolejemi obrazci sprejerů padl už v roce 2015 a dotáhnout výmalbu do konce se snaží nový vlastník historické budovy, společnost Oustecké nádraží. „Hodně cestujících nám říkalo, že se v podchodu cítí stísněně. Je sice čistý, ale je šedivý, sterilní. Na lidskou duši je to moc betonu najednou. A tak jsme si řekli, že by studenti mohli podchod vymalovat," uvedl jednatel společnosti Martin J. Kadrman.

Iniciátoři výmalby se obrátili na vlastníka podchodu Správu železniční dopravní cesty (SŽDC) a reakce byla příznivá. Organizovanou akci SŽDC vítá. „Většinou musí SŽDC výtvory sprejerů nákladně odstraňovat," podotkl Kadrman.

OBRAZOVÁ GALERIE

Akci podpoří i město, a to formou grantu studentům ústecké uměleckoprůmyslové školy, kteří podchod promění v obrazovou galerii. Podle ústeckého starosty Petra Hájka je předpoklad, že se tak stane někdy v květnu. V červnu škola slaví 125. výročí a výmalba by byla hezkým bodem programu. „Naši studenti jsou nápadem nadšeni a na malbu se vyloženě těší. Je to pro ně výzva. Nejdřív si ale musíme vyjasnit téma a rozsah. Od něho se bude odvíjet nákladovost," řekl při jednání Bohuslav Špaček, vyučující na „umprumce".

Sprejerům byl v Ústí dán k dispozici podchod u Avionu. Loni na podzim si ho vzali znovu do parády a novými graffiti svěžích barev překryli původní a už znehodnocenou výmalbu. (mk, daf)