Na nedávném veřejném zasedání zastupitelstva se občané dožadovali veřejné schůze na téma výstavby větrníků. Vedení Mladkova jim vyšlo vstříc. Schůze za účasti zástupce investora, jímž je Synergion, a. s., se uskuteční v sobotu od 14 hodin v kulturním domě.
Občané by tak měli dostat potřebné informace dřív, než vyprší termín podávání připomínek v rámci procesu EIA. Možnost veřejného připomínkování vlivu stavby na životní prostředí je do 10. února. Do rozsáhlé dokumentace může veřejnost nahlédnout v informačním systému EIA na www.cenia.cz a na stránkách ministerstva životního prostředí pod kódem MZP328. Po vyřízení připomínek dostane veřejnost další možnost se vyjádřit, a to při veřejném projednání.
V pohraničí má vyrůst sedm větrných dvoumegawattových elektráren o výšce do 160 metrů. V Mladkově tři vrtule, v Lichkově čtyři. Podobná diskuze probíhá také v obcích Sobkovice a Studené. Proti výstavbě dvou větrníků o výšce 149 metrů dokonce vznikla petice, kterou podepsalo pět stovek lidí. Na webových stránkách obce Studené na toto téma občané mohli hlasovat v anketě. Odevzdáno bylo 100 hlasů ze 126 možných: 16 bylo pro, 84 proti.