Dolnodobroučská společnost Contipro ji pořádala již šestkrát, studentům středních škol se zájmem o vědu umožňuje načerpat nové znalosti a dovednosti při odborných seminářích zaměřených na fyziku, biologii a chemii. Vedou je významné osobnosti české vědy z univerzit, výzkumných pracovišť i přímo z Contipra.

„Každoročně se nám na Letní školu daří přivést jako lektory opravdové kapacity. Letos dorazí mimo jiné docent Martin Rulík, který povede workshop o hydrobiologii, nebo profesor Juraj Kosek, jehož tématem je ukládání elektrické energie. Já se konkrétně nejvíc těším na molekulárně-biologický workshop dvou mých kolegů z Contipra s názvem Jak rozsvítit bakterie a posvítit si na pachatele. Během něj si studenti vyzkouší transformaci bakterií plazmidem obsahujícím zelený fluorescenční protein, který umožňuje medúzám svítit v hlubinách oceánu,“ uvedla podrobnosti k odbornému programu manažerka vzdělávání Eva Myšáková. Chybět nebude ani relax a pestrý volnočasový program.

Fybich může být začátek úspěšné vědecké kariéry i cesta k novým přátelům. Už sedm absolventů programu reprezentovalo Česko na světových soutěžích, kamarádství vzniklo nespočet. Pravidelná účastnice Julie Košťálková o tom ví své: „Když jsem jela poprvé, tak jsem si říkala, že jsem blázen. V létě. Na přednášky. Navíc s lidmi, co jezdí v létě na přednášky. Nakonec jsem si tam našla kupu kamarádů, doprovodný program byl super. Další rok jsem jela zase, tentokrát už bez váhání.“ Ani Jana Svatáková na Fybich nedá dopustit: „Na Letní školu jsem se vždycky těšila celý rok. Líbilo se mi, že se můžu zapojovat a vyzkoušet si věci, které bych jinde nezkusila.“   (kk, zr)

Krematorium. Ilustrační foto.
Česká Třebová krematorium nepohřbí