Jejich cílem byla Jednostka Ratowniczo Gaśnicza, kde se v roce 2017 nově otevřelo výukové centrum pro děti v rámci programu "Vzdělávání pro bezpečnost", jehož hlavním cílem je seznámit děti s nebezpečnými jevy, které na ně v domácnosti čekají a naučit je, jak se v dané situaci zachovat.

První část exkurze proběhla na stanici profesionálních hasičů (PSP Bystrzyca Kłodzka), kde byla mladým hasičům předvedena technika, vybavení a zázemí. Druhá část proběhla právě ve výukovém centru, kde byly děti seznámeny s prvky první pomoci, značkami pro požární evakuační plány, hasicími přístroji atd.. Největším zážitkem byla jistě simulace požáru v bytě, následná evakuace a přivolání pomoci. Vše děti absolvovaly v hasičských uniformách a přilbách. Do detailu byly poučeny, jak se v zakouřené místnosti chovat. I přesto, když kouř zaplnil celou místnost, byl v jejich tvářích znát strach, zda tuto situaci zvládnou.

Třetí částí exkurze byla návštěva Muzea Filumenistyczne, kde nevěřícně kroutily hlavou nad tím, kolik různých druhů zápalek, zapalovačů v dávných dobách existovalo.

Během celého programu se o mladé hasiče staral OSP Stary Waliszów, družební sbor SDH Černovír.

Akce byla uskutečněna také díky podpoře Města Ústí nad Orlicí.

Z exkurze v Polsku.Zdroj: SDH Černovír

Zuzana Mačátová, starostka SDH Černovír