Hosté jsou ubytováni v rodinách studentů, a protože tento projekt podporovaný Evropskou unií je zaměřen na gastronomii, v prvé řadě budou poznávat české jídlo a kuchyni. „Navštíví některé potravinářské podniky v okolí včetně hanušovického pivovaru, sami se pustí do tvoření, budou péct perníčky. Budou mít tak příležitost poznat nejen gastronomické zvyky u nás, ale i ty předvánoční," uvedl ředitel gymnázia Vratislav Šembera. Zahraniční studenti budou v Letohradu pobývat do konce týdne, připravený program počítá i se sportem a poznáváním okolí.
Zatímco někteří gymnazisté se ujali role hostitelů, jiní jsou sami hosty a právě poznávají gastronomické zvyklosti v Polsku. Díky projektu se již letohradští gymnazisté podívali i do Lyonu, mekky francouzského kulinářského umění.
Výměnné pobyty jsou bezesporu prospěšné, nejen kvůli tomu, že mladé lidi motivují pro studium cizích jazyků. „Jsou to rozhodně smysluplně vynaložené prostředky. Děti potřebují zjistit, že všude ve světě se žije normálně, že ve spoustě věcí jsme si podobní a není třeba se cítit méněhodnotně," dodává Vratislav Šembera.