Marta Mikysková je mladá žena z Letohradu, která dokázala neuvěřitelným způsobem zužitkovat svou dovednost a skloubit ji se svou potřebou pomáhat druhým. Umí totiž šít a projekt UNICEF Adoptuj panenku, zachráníš dítě ji inspiroval, aby pro Dětský fond OSN začala šít panenky.
Cílem projektu je získat finanční prostředky pro celosvětovou očkovací kampaň, a to právě za použití symbolu, který znají děti na celém světě - panenky. Každá z nich představuje skutečné dítě, které bude v rámci očkovací kampaně UNICEF v rozvojových zemích očkováno proti šesti hlavním smrtelným dětským chorobám – spalničkám, záškrtu, černému kašli, tetanu, tuberkulóze a dětské obrně. Každoročně se díky této kampani daří zachránit až tři miliony dětí.

Zvítězila v soutěži

Neuvěřitelných 420 dětí bylo zachráněno za necelé čtyři roky díky Martě Mikyskové. Za to ji lidé zvolili celorepublikovou vítězkou soutěže Pštros, kterou vyhlašuje Nadace Vodafone a Deník. „Soutěží chceme poukázat na mladé lidi do třiatřiceti let po celé republice, kteří realizují projekty, v nichž pomáhají ostatním, ale sami zatím zůstávají skrytí,“ říká Inga Kaškelyte, ředitelka nadace. „Mám velice dobrý pocit z toho, že dělám něco prospěšného. Nikdy by mě nenapadlo, že budu nominovaná do této ankety,“ prozradila vítězka.

Chci pomáhat

„Umím šít, baví mě to a navíc chci pomáhat, ale nechci jen tak zbůhdarma někam dávat peníze, tak jsem si řekla, že začnu šít panenky. V té době jsem čekala na operaci, měla jsem hodně času, takže jsem ho účelně využila,“ vzpomíná na své začátky Marta Mikysková.

Inspiraci pro stovky panenek bere ve světě kolem sebe. „Dívám se, jak se lidé oblékají, vezmu kus hadru a začnu kombinovat a tvořit,“ říká. Panenky šije podle daného střihu, ale zbytek práce záleží na její fantazii. Dává jim také jména. „Každá panenka má rodný list, v něm je její jméno, národnost, rok ´narození´, barva očí a vlasů a iniciály autora. Ten, kdo si panenku koupí, autorovi zašle pohlednici UNICEF. Když mi začaly chodit, byl to velký impuls, abych pokračovala. Lidé pochválí, poděkují, vyjádří se k této problematice nebo napíší něco o sobě,“ dodává své zkušenosti. Díky této odezvě Marta Mikysková ví, že její textilní panenky jsou rozesety po celé republice i na Slovensku.

Panenky, které symbolizují jedno „adoptované“ dítě, se prodávají přes internet nebo v prodejnách UNICEF, k dostání jsou i v Letohradu u Marty Mikyskové, všude za 600 korun, které pokryjí náklady na očkování jednoho dítěte. Vyrobit panenku může kdokoli z nás, stačí na adrese Českého výboru pro UNICEF, Elišky Peškové 17, 150 21 Praha 5, požádat o rodný list a střih na panenku, a tu vyrobenou potom na stejnou adresu odeslat. Poté už stačí jen čekat, až přijde pohlednice od člověka, který ji koupil.