Ministr kultury Václav Jehlička v rámci své páteční oficiální návštěvy Pardubického kraje navštívil Dobříkov a Vysoké Mýto. Na své cestě krajem se sešel s představiteli Heřmanova Městce nebo Pardubického kraje. Provázel ho vicehejtman Roman Línek.

Závěr cesty patřil nejprve návštěvě Dobříkova, kde ministra kultury přijal starosta Jiří Svatoš. Jak pro Deník uvedl, zájem o jeho obec ho samozřejmě potěšil. „Běžně se nám nestává, že by nás navštívil ministr. Naposledy tady byl asi před deseti lety Josef Lux,“ potvrdil. V Dobříkově si ministr prohlédl kostelík dovezený z Podkarpatské Rusi, jenž je národní kulturní památkou. „My máme památky upravené, nás trápí jiné věci, ale to by bylo spíš pro ministra pro místní rozvoj,“ uvedl Jiří Svatoš. Přesto byl s průběhem ministerské návštěvy velice spokojen.
Rozpor zákonů

Nalinkovaný program měli připravený v Regionálním muzeu ve Vysokém Mýtě, kde na ministra čekal jeho ředitel Jiří Junek. „Pana ministra informujeme o naší činnosti, představíme nový muzejní dům s pracovištěm archeologa a konzervátora i rozestavěnou expozici k dějinám karosářské firmy Sodomka. Také mu sdělíme, co nás trápí. To je především rozpor zákona muzejního a zákona o archivnictví. Teoreticky nám hrozí, že naše archiválie by nám mohly odebrat archivy,“ uvedl ředitel.

Z plánovaných několika vět o muzeu a historii města se nakonec stala spontánní diskuze o působení prvorepublikových pluků v Mýtě, o které se Václav Jehlička živě zajímal. Jeho otec zde totiž ve 30. letech minulého století působil u 9. jezdeckého pluku. Také proto ministra velice zaujala zdejší veřejná iniciativa, jejímž cílem je získat pro Vysoké Mýto jezdeckou sochu. Tento nápad podpořil.