VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ministra kultury ohromil chrám sv. Vavřince

Vysokomýtsko – Mimořádný. Unikátní. Ministr kultury Daniel Herman v chrámu svatého Vavřince při páteční návštěvě Vysokého Mýta nešetřil superlativy. Z prohlídky mimo jiné vyplynulo, že monumentální stavba má potenciál stát se národní kulturní památkou.

4.4.2016
SDÍLEJ:

Z návštěvy ministra kultury Daniela Hermana ve Vysokém Mýtě.Foto: Michal Horák

Návštěva, jejímž iniciátorem byl poslanec Jiří Junek, se nesla v přátelské atmosféře. Ministr se starostou Františkem Jiraským humorně polemizoval, jestli je největší čtvercové náměstí ve Vysokém Mýtě, nebo jeho rodných Českých Budějovicích. Děkan Pavel Mistr ho zase zkoušel z motivu reliéfu v chrámu.

Pracovní den ministra kultury Daniela Hermana a jeho náměstkyně Anny Matouškové na Vysokomýtsku začal dopoledne ve Vraclavi. Tam je čekala prohlídka barokního areálu s kostelem sv. Mikuláše, bývalých lázní i hradiska spjatého s rodem Vršovců. „Jsem rád, že jsem v kostele sv. Mikuláše viděl, jak dobře a efektivně se státní dotace využily na opravu střechy. To jsou velmi dobré a potřebné podněty, protože jedna návštěva je efektivnější než deset teoretických výkladů," byl spokojený ministr. Specializovaná firma loni na podzim v kostele ošetřovala barokní krovy horkým vzduchem proti dřevokaznému hmyzu. Vzduch o teplotě kolem 100 stupňů ničil larvy tesaříků, červotoče i mravence. Vraclav investuje do oprav kostela s pomocí dotací statisíce.

Doprovod ministrovi ve Vraclavi dělal nejen Jiří Junek, ale i starosta Oldřich Koblížek nebo archeolog regionálního muzea David Vích. V lázních se poté s ministrem Danielem Hermanem setkali i starostové regionu Vysokomýtsko. „V lázních se mluvilo o rozpočtu ministerstva kultury a o dotačních titulech na obnovu památek," doplnil Jiří Junek.

Problém sprejerství, budoucnost chrámu

Odpoledne pokračoval program ministra kultury ve Vysokém Mýtě. I když počasí prvního dubnového dne procházce nepřálo, Daniel Herman absolvoval krátkou prohlídku historického centra „po svých". U kostela Nejsvětější trojice ho přivítal děkan vysokomýtské římskokatolické farnosti Pavel Mistr. V nevyužívaném kostele se hovořilo nejen o jeho možném využití, ale i opravě. Svatostánek stojící v blízkosti základní školy trpí nejen řáděním holubů, ale i vandalů a sprejerů. A právě to bylo jedním z témat, která chtěl poslanec Junek s ministrem kultury probrat. „Probírali jsme možnost zavedení ministerského finančního titulu na ochranné nátěry proti sprejerům," potvrdil Jiří Junek. „Na nevychovanost nemůžeme reagovat tím, že budeme vypisovat nové dotační tituly. Především se musíme chovat slušně. Ale samozřejmě je to zajímavý impuls," poznamenal k tématu Daniel Herman. Zájem o kostel potěšil bývalou zástupkyni starosty Boženu Rejlkovou, která by uvítala náboženské i civilní využití kostela. „Jsem ráda, že sem pan ministr přijel, místní památky si to určitě zaslouží," uvedla.

Litomyšlskou bránou a přes náměstí Přemysla Otakara II. pokračoval ministr k chrámu svatého Vavřince, který ho oprávněně uchvátil. „Chrám svatého Vavřince je mimořádný. Oslovil mne svou mohutností i unikátní secesní výzdobou v gotickém a neogotickém interiéru. Také Brandlův barokní oltářní obraz. To jsou věci, které se nevidí úplně běžně. Určitě je to stavba, která si zaslouží mimořádnou péči," konstatoval ministr. Jeho slova s uspokojením poslouchal děkan Pavel Mistr.

„Doufám, že když církev podá žádost o prohlášení chrámu národní kulturní památkou, na ministerstvu už budou vědět, že je to významná a zajímavá památka a podpoří ji," dodal Jiří Junek. Letos v chrámu probíhá restaurování poslední velké vitráže. Opravou za 600 tisíc korun pomalu vznikají podmínky pro žádost o státní podporu na restaurování unikátního oltářního obrazu od Petra Brandla, případně celého oltáře. Tam jsou podle děkana částky odhadovány na 800 tisíc, respektive 2 miliony korun.

Pohnutý osud unikátního obrazu

Vysoké Mýto – Oltářní obraz Petra Brandla v chrámu sv. Vavřince je největší v českých zemích a je jedním z nejdůležitějších obrazů v umělcově životě. Byl namalován v roce 1728 pro cisterciácký klášter v Sedlci u Kutné Hory a malíř za něj dostal vůbec nejvyšší honorář ve svém životě. Mimochodem, kdyby v Sedlci zůstal, byl by dnes součástí památky UNESCO.

Oltářní obraz Petra Brandla v chrámu sv. Vavřince ve Vysokém Mýtě.
Jak se obraz ocitl ve Vysokém Mýtě? V roce 1774 shořel hlavní oltář vysokomýtského chrámu, a tak byl o 13 let později Brandlův obraz i s celým oltářem zakoupen za 1000 zlatých z mezitím již zrušeného kláštera v Sedlci. Již v roce 1887 byl však stav obrazu natolik alarmující, že se o jeho opravu s veškerou svojí vážností zasazoval i slavný malíř František Ženíšek. Přesto trvalo ještě dlouhých 15 let, než se obraz dočkal zásadní, dosud jediné opravy (1900 – 1901). Po této opravě však bylo bohužel plátno po několik let uloženo jen provizorně „v kolně a na půdě nedaleké dívčí školy", protože v této době se v Mýtě objevily puristické názory na nevhodnost umístění „starého" barokního oltáře v novém pseudogotickém chrámovém interiéru. Obec vysokomýtská dokonce nabídla obraz k prodeji Praze, zájem projevila i Kutná Hora a objevil se dokonce názor, že by se plátno mělo vrátit zpět do Sedlce.

Obraz s oltářem se do sv. Vavřince navrátil až na přímou intervenci centrální umělecké komise ve Vídni, která městu pohrozila odebráním subvencí. Od té doby obraz své místo opustil pouze jednou, a to v roce 1938, kdy se stal jedním z hlavních exponátů na výstavě Pražské baroko. Obrazu připisovali mimořádné místo v Brandlově tvorbě všichni významní badatelé minulosti, zvláštní pozornost mu celoživotně věnoval i největší znalec Brandlovy malby prof. Jaromír Neumann. Ten se od devadesátých let minulého století pokoušel, bohužel neúspěšně, o zajištění opravy chátrající malby. V roce 2009 provedli akad. malíři a restaurátoři Šárka a Petr Bergerovi rentgenologický průzkum spojený s podrobnou prohlídkou jinak obtížně dosažitelného plátna. Obraz se totiž nachází ve výšce 4 – 11 m. Z průzkumu vyplynul velmi špatný stav malby tohoto významného díla, které je unikátem nejen v rámci Brandlovy tvorby, ale i v celém středoevropském barokním umění. Foto: archiv města

(tz)

Město rozdělilo státní peníze na opravy památek

Na březnovém zasedání zastupitelstva města bylo mimo jiné schváleno využití státní finanční podpory z Programu regenerace MPR (městských památkových rezervací) a MPZ (městských památkových zón) na rok 2016.

Z celkové částky 1 615 000 Kč bude 420 000 Kč poskytnuto na restaurování okenní vitráže sv. Vavřince v presbytáři kostela sv. Vavřince, 450 000 Kč na restaurování sgrafitové fasády domu „Na Střelnici" u Pražské brány, 110 000 Kč na výměnu oken za repliky historických na domě č. p. 11 na náměstí Přemysla Otakara II., 235 000 Kč na výměnu střešní krytiny na domě č. p. 195 na náměstí Přemysla Otakara II. a 400 000 Kč na obnovu střešního pláště na Zvonici. Zároveň zastupitelé schválili finanční příspěvek z rozpočtu města ve výši 10 % z celkově uznatelných nákladů oprav jako povinné spolufinancování města. Zastupitelstvo města dále schválilo pořízení Regulačního plánu městské památkové zóny.

Autor: Šárka Mikulecká

4.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zdravotnictví - Zdravotnictví Pracovníci přímé obslužné péče v 19 000 Kč

Pracovníci přímé obslužné péče v oblasti pobytové péče PRACOVNÍK/NICE V SOCIÁLNÍCH SLUŽBÁCH - PEČOVATEL/KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: NÁSTUP MOŽNÝ IHNED, Společnost Ledax Vysoké Mýto o.p.s. hledá nového pracovníka/pracovnici na pozici, PRACOVNÍK V SOCIÁLNÍCH SLUŽBÁCH - PEČOVATEL/KA, MÍSTO VÝKONU: Domov pro seniory Vysoké Mýto, Žižkova č.p. 913, Litomyšlské Předměstí, 566 01 Vysoké Mýto, PRACOVNÍ NÁPLŇ: , - pomoc a podpora při podávání jídla a pití, - komplexní péče o uživatele domova, - poskytování ošetřovatelské péče, - vedení příslušné dokumentace, POŽADUJEME: , - způsobilost k právním úkonům, bezúhonnost, - znalosti a praxe v oblasti sociálních služeb výhodou, - absolvovaný kurz manikúra / pedikúra / kadeřnice , - dobré vyjadřovací a komunikační dovednosti, - schopnost empatie a sociálního cítění, - vysokou míru zodpovědnosti , NABÍZÍME:, - stabilní zázemí kvalitní české společnosti, - odpovídající platové ohodnocení, - pracoviště ve Vysokém Mýtě, - možnost dalšího rozvoje a profesního růstu, - zaměstnanecké benefity (příspěvek za nemocnost, 5 týdnů dovolené, náborový příspěvek), KONTAKT: životopisy zasílejte e-mailem na adresu kosinova@dfkgroup.cz. Pracoviště: Ledax vysoké mýto o.p.s. - pracoviště domov pro seniory vysoké mýto, Žižkova, č.p. 913, 566 01 Vysoké Mýto. Informace: Petra Košinová, .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 22 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) ŘIDIČ SKUPINY C. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Dukelských hrdinů č.p. 359, Žichlínské Předměstí, 563 01 Lanškroun, Nabízíme: práci v příjemném kolektivu, příspěvek na stravování, masné výrobky naší produkce za zaměstnanecké ceny, příspěvek na životní a penzijní pojištění, Pracovní poměr na dobu určitou se prodlužuje 2x vždy po 6-ti měsících, poté doba neurčitá, Požadujeme: ŘP sk. C, profesní průkaz, samostatnost, spolehlivost, fyzickou zdatnost, Kontakt: pan Kořínek - telefonicky (po - pá, 8 - 16 hodin). Pracoviště: Jatka lanškroun, s r.o., Dukelských hrdinů, č.p. 359, 563 01 Lanškroun. Informace: Michal Kořínek, +420 731 069 924.

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka 17 360 Kč

Odborní asistenti v administrativě Referent/ka majetkoprávního odboru. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17360 kč, mzda max. 26110 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: VŠECHNY INFORMACE OHLEDNĚ VÝBĚROVÉHO ŘÍZENÍ A O NÁLEŽITOSTECH PŘIHLÁŠKY NALEZNETE NA ADRESE: www.ustinadorlici.cz, , PRACOVNÍ POMĚR: na dobu určitou, zástup za dlouhodobou pracovní neschopnost, TERMÍN NÁSTUPU: možný ihned, případně dle dohody, PLATOVÉ ZAŘAZENÍ: 9. PT dle nařízení vlády č. 341/2017 Sb., CHARAKTERISTIKA VYKONÁVANÉ ČINNOSTI:, - činnosti spojené s nakládáním s obecním majetkem podle zákona o obcích,, - správa a evidence majetku města a hospodaření s ním:, o vyřizování podání fyzických a právnických osob ve věcech majetkoprávních,, o vyřizování majetkoprávní agendy,, o vedení evidence kupních a ostatních majetkových smluv, sledování placení pohledávek včetně jejich vymáhání,, o vedení archivu majetku města obsahující zejména evidenci nemovitostí a evidenci uzavíraných smluv,, o provádění kontroly faktur hrazených z rozpočtu odboru a jejich evidenci,, o kontrola a naplňování závazků z uzavřených smluv archivovaných v majetku města a jejich aktualizace, včetně vymáhání jejich plnění., POŽADAVKY NA UCHAZEČE:, - střední vzdělání zakončené maturitní zkouškou,, - znalost zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), ve znění pozdějších předpisů,, - znalost zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů, zejména část třetí Absolutní majetková práva a část čtvrtá Relativní majetková práva,, - znalost zákona č. 256/2013 Sb., o katastru nemovitostí (katastrální zákon), ve znění pozdějších předpisů,, - znalost zákona č. 340/2015 Sb., o zvláštních podmínkách účinnosti některých smluv, uveřejňování těchto smluv a o registru smluv (zákon o registru smluv), ve znění pozdějších předpisů,, - znalost práce na PC (MS Office), - flexibilnost, spolehlivost, pečlivost, - vysoké pracovní nasazení, VÝHODOU:, - praxe v obdobné funkci, LHŮTA, ZPŮSOB A MÍSTO DORUČENÍ PŘIHLÁŠEK:, Přihlášku s přílohami doručte do 07. 05. 2018 buď osobně na podatelnu Městského úřadu Ústí nad Orlicí, Sychrova 16 (do 14:00 hod.) nebo poštou (rozhoduje podací razítko pošty nebo podatelny městského úřadu) na adresu:, Městský úřad Ústí nad Orlicí, Kancelář tajemníka, Sychrova 16, 562 24 Ústí nad Orlicí, Uzavřenou obálku v levém horním rohu označte:, „Výběrové řízení č. 4/2018 – referent/ka majetkoprávního odboru – neotvírat“, Případné dotazy zodpoví: Ing. Marcel Klement, tajemník MěÚ, tel.: 465 514 222,, Eva Polakovičová, odborná referentka MPO MěÚ, tel.: 465 514 262, INFORMACE:, - po skončení výběrového řízení budou neúspěšným uchazečům řízení doklady obsahující osobní údaje vráceny,, - k výběrovému řízení budou pozvánky rozeslány na e-mail uvedený v přihlášce,, - vyhlašovatel si vyhrazuje právo výběrové řízení bez udání důvodů zrušit, případně veškeré přijaté přihlášky odmítnout, a to kdykoliv v průběhu i po vyhodnocení výběrového řízení,, - oznámení o vyhlášení výběrového řízení je zveřejněno na elektronické úřední desce na internetové adrese www.ustinadorlici.cz.. Pracoviště: Město ústí nad orlicí, Sychrova, č.p. 16, 562 01 Ústí nad Orlicí 1. Informace: Marcel Klement, .

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 18 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK/NICE. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Sokolská č.p. 226, Kerhartice, 562 04 Ústí nad Orlicí 4, Náplň práce:, - administrativní činnost, - práce na počítači, - fakturace, - příprava podkladů pro účetnictví, - obchodní činnost, Požadujeme: znalost AJ, Nabízíme: příplatek na stravování, Kontakt: telefonicky nebo osobně na sídle firmy (Kerhartice). Pracoviště: Kolář cz s.r.o., Sokolská, č.p. 226, 562 04 Ústí nad Orlicí 4. Informace: Karel Kolář, +420 603 146 091.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Závěrečný koncert jarní sezony v mýtské galerii nazvané Procházka staletími bude ve čtvrtek patřit pardubickému Chanson Trio Coucou  (na snímku).

Jarní sezonu zakončí v galerii šanson

Sokolové mají v kalendáři zaškrtnuty dva červnové dny

Naše školka: Mateřská škola Tisová

Orlickoústecko - Naše školka - projekt Moje první tablo: Když jsem šel poprvé do školky, byla ve mně malá dušička. Nevěděl jsem, jak to bez mámy a táty zvládnu. Dnes už bych se ale bez školky neobešel a chci, abyste všichni viděli, kam chodím a jaké tam mám kamarády!

Zachránili ženu, obdrželi symbolickou odměnu

Letohrad - Dar za záchranu lidského života obdrželi od města Jiří Sršeň a Michal Fajfr. Každý dostal tři tisíce korun za to, že dvanáctého března v pozdních večerních hodinách bez váhání vytáhli z potoka ženu a zachránili jí tak život. Peníze spolu s poděkováním jim ve středu 18. dubna na radnici předal starosta města Petr Fiala.

Vede celkové pořadí a může slavit dílčí vítězství

Orlickoústecko - Vysoký počet bodů si na své konto připsala velká řádka soutěžících. K tomu, aby se mohli přihlásit do boje o vítězství v pátém kole, bylo zapotřebí získat alespoň šestnáct bodů.

Připravte se na dopravní omezení, centrem města ve čtvrtek krouží cyklisté

Pardubice - Ve čtvrtek se v centru Pardubic pojede cyklistický Memoriál Josefa Křivky. Motoristé se musí připravit na dopravní omezení, která potrvají od 16-30 hodin zhruba do deváté hodiny večerní. Uzavřeny budou také některé zastávky MHD.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT