Komu se nelení, tomu se zelení nebo spíš tomu se i ministr omluví. Starosta Jaroslav Zedník totiž nelenil a důrazně se písemně ohradil proti rozhodnutí Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách. Město se nezařadilo mezi deset vybraných, kam agentura rozšířila svou působnost, a nezískalo tak ani její finanční podporu. Podle agentury kvůli špatně vyplněným formulářům.

„Pan ministr se omluvil za vyjádření agentury do tisku. Co uvedla, není pravda. Naše žádost a projekt byly zpracovány velice dobře. To nebyl důvod, proč nebyla přidělena dotace,“ uvedl starosta, kterého potěšilo, že Michael Kocáb si váží práce, kterou Česká Třebová v integraci Romů odvádí. „Letošní peníze však už byly přerozdělené, a proto se máme přihlásit do programu, který bude vypsán v příštím roce. Myslím, že k chybě, která se stala, příští rok přihlédnou a při rozhodování to bude mít zásadní vliv,“ doufá Zedník. „Je to pro nás zdržení práce. Nejsem zastáncem práce pro práci, když se do něčeho pustíme, chceme to dotáhnout do konce. Takhle se to zase o rok zdrží,“ dodal Jaroslav Zedník. Město usilovalo o podporu agentury, aby v Borku mohlo pro početnou romskou komunitu vybudovat nízkoprahové centrum. Za většinou problémů v této vyloučené lokalitě stojí totiž právě zřejmě nuda.

Jaroslav Zedník vzal svou stížnost „z gruntu“ a neodpustil si svůj dojem, že v České republice se razí systém, že kdo si nechá od nepřizpůsobivých občanů zničit bytový fond, tak peníze dostane, naopak ti, co se o problematiku starají, je nezískají.