Jednání komplikují složité vlastnické vztahy, pozemky pod budovami patří Správě železnic a objekty Českým drahám. Prohlášení za kulturní památku ještě není definitivní.

„Rozhodnutí bylo 30. 7. 2020 doručeno účastníkům řízení Českým drahám a Správě železnic do datových schránek. Rozhodnutí dosud není v právní moci, účastníci mají patnáctidenní lhůtu od doručení na podání rozkladu,“ uvedla Petra Hrušová z tiskového oddělení ministerstva kultury. Vedení města Chocně zprávu vítá, areál chce zachránit. „Potvrdily se tak domněnky, že se jedná o unikát, jehož historický význam přesahuje hranice města Choceň a který má smysl zachovat pro budoucí generace,“ konstatovala radní Dagmar Bláhová.

Včelař. Ilustrační foto.
Špatná zpráva: Včelaři jsou letos bez medu

Výtopna přestala být využívána v roce 2010 a od té doby chátrá, trpí nájezdy vandalů. Dokonce jí hrozilo, že bude při modernizaci tratě zbourána, na jejím místě by měl stát silniční nadjezd. Podle památkářů jde však o unikátní budovu, která je jediným dochovaným zástupcem daného typu ze stavební produkce StEG z přelomu 60. a 70. let 19. století a má vysoký potenciál pro nové využití.

Vyhráno ještě není

Nadšenci, kteří se snaží ve výtopně vybudovat expozici železničních vozidel, ještě nemají vyhráno. Z předchozích jednání už jsou si jistí, že odkoupit areál nebude možné. Dlouho o to usiloval předseda brněnského Klubu přátel kolejových vozidel Jiří Kotas, klub chtěl v Chocni vystavit část svých sbírek. Spolupracuje s nově založeným spolkem Muzeum technických zajímavostí (MTZ) Choceň, které svůj boj o výtopnu nevzdává. Členové spolku měli snahu areál uklízet a kácet zde náletové dřeviny, i přes povolení ČD však z něj byli vykázáni.

49. ročník Lanškrounské kopy a městských slavností.
Turisté smutní, známý pochod Lanškrounská kopa byl zrušen

„V současné chvíli řeším, co dále podniknout za kroky,“ uvedl za MTZ Choceň Milan Kokstein a potvrdil, že spolek má v plánu si výtopnu pronajmout. „Zatím jsme se usídlili na soukromé vlečce a během roku 2019 až 2020 jsme získali několik kolejových vozidel. Minulý měsíc jsme koupili i dvě historické motorové lokomotivy, které hodláme využívat pro muzejní a nostalgické vlaky kolem Chocně,“ dodal Kokstein.