Smlouva na dodávku odbavovacího systému pro dopravní podnik ukrajinského Lvova se dojednávala několik let. Bezmála čtvrt miliardový kontrakt firma shodou okolností podepsala přesně v den, kdy byl v Česku vyhlášen nouzový stav.

„Podpis kontraktu přináší vítanou stabilitu a pomůže překonat nadcházející období určité nejistoty“, říká obchodní ředitel Mikroelektroniky Jan Šilar. Kvůli koronavirové pandemii zavedla firma již nyní preventivní opatření, jako jsou práce z domu, jednání s partnery výhradně prostředky neosobní komunikace, reorganizace pracovních směn, důkladný úklid a dezinfekce pracovišť. Smyslem opatření je omezit kontakty mezi zaměstnanci na nezbytné minimum. Pracovníci rovněž dostanou balíček vitamínů pro podporu imunity.

Bez karantén

„Veškerá opatření jsou zatím dobrovolná z důvodu snahy o maximální ochranu zdraví našich zaměstnanců, nemáme žádné případy nucené karantény, kromě tří pracovníků, kteří se vrátili ze zahraničí,“ sdělil manažer propagace Marek Simon.

Podobně jako pro většinu českých firem není ani pro Mikroelektroniku snadné zajistit pro zaměstnance respirátory a roušky. V běžné síti se, kvůli výhradním dodávkám pro stát, sehnat nedají. „Pro obstarání ochranných pomůcek jako jsou roušky, rukavice a dezinfekční prostředky zkoušíme více zdrojů, takže se nám to docela daří. Menší část textilních roušek šili zaměstnanci sami a větší část jsme si nechali ušít u dodavatele,“ upřesňuje Marek Simon.

Dopravnímu podniku Lvivavtodor má vysokomýtská firma dodat bezkontaktní platební systém pro více než 950 vozidel, tramvají, trolejbusů, autobusů a minibusů. „Platba jízdného bude probíhat prostřednictvím bankovních karet EMV, mobilních telefonů i validace papírových jízdenek pomocí 2D kódů,“ vysvětluje Simon.

Podobný systém už funguje v Praze, Plzni nebo Ostravě. Lvov bude mít navíc možnost odbavení pomocí 2D kódů (nejčastěji QR kódy) na displejích mobilních zařízení nebo papírových jízdenkách. „Půjde o jeden z nejmodernějších odbavovacích systémů v Evropě. Konkrétně se jedná o 3 168 vozidlových terminálů, 953 terminálů pro řidiče, které budou zajišťovat sledování polohy vozidel, přenosy dat, ovládat vozidlové informační systémy a další prvky,“ pokračuje.

Cestující ve Lvově by měli mít nový způsob odbavení k dipozici už na podzim příštího roku. Podle Marka Simona jde u projektu takového rozsahu poměrně krátký čas. „Z velké části se jedná o projekt na míru s vývojem hardwaru i softwaru," dodává Marek Simon.

Mikroelektronika je česká společnost založená v roce 1991. Vedle vývoje a výroby odbavovacích systémů pro veřejnou dopravu se zabývá i výrobou elektroniky na zakázku. Firma zaměstnává téměř tři stovky lidí, obrat se za poslední čtyři roky téměř zdvojnásobil. Aktuální roční výhled přesahuje 900 milionů korun. Produkty firmy slouží cestujícím ve více než čtyřiceti zemích, především v Evropě, Jižní Americe a Střední Asii.