Zahájení festivalu, které  hostila 3. října Ostrava, otevřelo téměř 15 tisíc  kilometrů dlouhou festivalovou pouť,  jež skončí 6. prosince v Praze, kde budou při slavnostní ceremonii vyhlášeni a oceněni nejlepší filmaři.
Ústecká Malá scéna bude outdoorovým filmům patřit ode dneška až do neděle. Ústí nad Orlicí hostí festival poprvé. „Jsme opravdu rádi, že se tento festival do našeho města podařilo získat a věříme, že si příznivci outdoorových filmů najdou čas a do Malé scény přijdou. Sedmidenní program je nabitý a rozhodně se bude na co dívat," řekla Deníku Lenka Janyšová, šéfka občanského sdružení Malá scéna, které stejnojmenný klub provozuje. Klub je pro podobný festival doslova jak ušitý. Má moderní kino s hledištěm o kapacitě sto míst, divákům nabízí i příjemné zázemí včetně stylového nekuřáckého baru.

První blok festivalových filmů bude uveden v pondělí od 18 hodin, ve 20 hodin pak bude  festival oficiálně zahájen. Promítat se bude denně ve dvou blocích, vždy od 18 a od 20 hodin. Filmy mezi sebou soutěží ve čtyřech kategoriích, které jsou označeny písmeny A až D:
A – dobrodružný a extrémní sportovní film – sporty v přírodě (mimo horolezectví a vodní sporty), lyžování, extrémní lyžování, horská kola, paragliding, speleologie atd.
B – horolezecký a horský film – horolezecké sporty, expediční lezení, lezení v ledu, polární expedice, horská krajina, člověk a hory.
C – dobrodružný vodní sportovní film – rafting, vodácké sporty, kajaking, kanoistika, jachting, potápění, surfing, dálkové plavání a podvodní speleologie atd.
D – cestopisný film (filmy výhradně cestopisného charakteru nezařazené do kategorií A, B, C).
Filmy nejsou omezeny rokem vzniku ani délkou stopáže. Jak připomínají organizátoři festivalu, z 99 procent nejsou filmy hrané – tzn. vše, co se v nich odehrává, je skutečné a pravdivé.

Festival ovšem nenabízí jen  filmové projekce, ale také řadu zajímavých doprovodných programů. V Ústí nad  Orlicí se tak v sobotu uskuteční beseda s Leopoldem Sulovským, českým horolezcem  a politikem, který se v roce 1991 stal prvním Čechem, jenž vystoupil na Mount Everest. (re, ký)
Více na www.msuo.cz