V posledních letech MDŽ stoupá v oblibě nejen u starší generace, ale také u mladých lidí,“ potvrzuje Eva Fruhwirtová z agentury Commservis. com, která se zabývá společenskými průzkumy. MDŽ tak získává nový rozměr, který není u současné generace zatížen komunistickou ideologií.

Trend potvrzuje i majitelka českotřebovského květinářství Šárka Neradová. Ačkoli podle ní je z trojlístku MDŽ, Den matek a Valentýn nejpopulárnější svátek maminek, MDŽ suverénně válcuje svátek zamilovaných. A které květiny jsou mezi muži populární? „Karafiáty stále patří mezi nejprodávanější. Potom to jsou fialky a další hrnkové květiny. Kupují je, aby déle vydržely,“ říká podnikatelka.

Mezinárodní den žen je stále populární mezi příznivci KSČM. Už včera se slavilo ve Vysokém Mýtě, zítra přijde na řadu Ústí nad Orlicí, v pondělí Lanškroun a příští čtvrtek Jablonné nad Orlicí a Česká Třebová. „Dřív jsme slavili na jednom místě, teď je žen víc, tak bychom se nevešli. Přicházejí i naše sympatizantky, sice většinu tvoří seniorky, ale dá se říct, že obliba oslavy svátku stoupá,“ konstatoval Jaroslav Klášterecký.

Mezinárodní den žen je podložený historickými událostmi. Odstartoval je boj amerických švadlen, které v roce 1908 požadovaly volební právo, lepší pracovní podmínky a zákaz práce dětí. Svůj svátek si později začaly připomínat i ruské ženy.

V souvislosti s první světovou válkou se kolem 8. března začaly konat protesty proti válce.

(tz, miš)