Součástí Junior Open bylo i 4. Mistrovství mládeže ČR obedience a zcela poprvé i Mistrovství mládeže v dogdancingu. Obě vrcholové akce jsou osobním projektem hlavní pořadatelky Ivety Skalické a jsou jediné v rámci celosvětové sportovní kynologie.
Letošní ročník se konal pod osobní záštitou hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického.

Špičkoví rozhodčí

Soutěž se uskutečnila na obou stadionech FK Česká Třebová Pod Jelenicí, vzájemně se prolínala, takže diváci i samotní závodníci měli možnost po celý den sledovat sportovní klání hned ve čtyřech kynologických sportech. Kvalitní organizaci akce doplnily i delegace samotných rozhodčích. Dog- dancing posuzoval tým nejúspěšnějších českých závodnic v tomto oboru – úřadující mistryně světa a Evropy Vanda Gregorová a účastnice MS a ME Lucie Smolíková z Prahy. Obedience posuzovala již čtyřnásobná účastnice MS Lada Richterová, čímž byla akce ještě zajímavější.
Celkem ve všech kategoriích nastoupilo téměř osmdesát mladých psovodů ve věkových kategoriích děti, mládež a junioři. Početný domácí tým byl složen z šesti psovodů s osmi psy různých plemen.

Výjimečné výkony

„Nejvíce zazářila nejmladší účastnice celé akce devítiletá Karolínka Hyláková (na snímku) s borderkolií Indiana Slezský hrádek, která nastoupila hned ve třech kategoriích – ve stopařské soutěži, ve skokové soutěži Baby a především na MČR v obedienci," uvedla Iveta Skalická a pokračovala: „Nejen že všechny kategorie suverénně vyhrála, ale stala se i mladým mistrem obedience. Za celou dobu konání je zároveň i nejmladším psovodem na tomto mistrovství ve vrcholové poslušnosti, které je svým obsahem velmi náročné na předvedení psa i samotného psovoda."
Velmi se dařilo i domácí juniorské závodnici Evě Jindrové, která zde úspěšně startovala se dvěma fenami bílých švýcarských ovčáků Benji a Branwen na MČR mládeže v dogdancingu. Na MČR mládeže obedience vyhrála ve svojí třídě a v konečném pořadí o juniorského mistra obedience skončila na 3. místě.
Juniorským mistrem obedience se již potřetí stala loňská účastnice MS Kristýna Vojkovská s borderkolií Never z Ostravy. Nejlepším mládežníkem východočeského mistrovství ve všestrannosti se stala Lucie Minaříková, členka krajského družstva mládeže. Nejlepším juniorem pak Natálie Haucková s německým ovčákem Charónem z Náchoda. Nejobsazenější kategorii agility junioři vyhrála Michaela Dvořáková s Corálkem z Probluzi a ve třídě mládež Alena Frimmerová s Angelicou.
„Náročná soutěž trvala od časného rána do pozdních večerních hodin, rozhodčím týmem byla vyhodnocena jako jedna z velmi úspěšných," byla spokojená Iveta Skalická. Přispělo k tomu, kromě výborné organizace, celkového zajištění a velmi hodnotných cen, i krásné počasí. Již nyní se začíná připravovat příští ročník s dalšími novinkami.

Kynologický slovníček:

Obedience vznikla ve Velké Británií. V překladu znamená poslušnost, podrobení se. Nejde ale o to, aby pes slepě a bez duše následoval psovoda, ale je zde důležitá souhra psa a psovoda, žádoucí je radostný a kontaktní projev psa s co největší přesností provedení cviku. Pes musí být maximálně soustředěný na psovoda, aby správně chápal, co se po něm chce. Nejde o to, aby se automaticky naučil několik cviků, ale o to, aby tyto cviky pochopil, a to tím, že mu vysvětlíme, co po něm chceme. Proto při výcviku obedience je nutné trénovat postupně, dopřát psovi čas, aby vše pochopil a aby to i „strávil". Cvičí se bez vodítka, u vyšších kategorií dokonce bez obojku, takže pes skutečně cvičí, protože chce a práce se psovodem je mu příjemná.
Dogdancing je v ČR poměrně mladý kynologický sport. Psovod a pes tvoří tým a na hudbu předvádějí předem připravenou sestavu, jež obsahuje běžné cviky z poslušnosti i mnoho dalších triků podle nápadu psovoda.
www.muj-pes.cz