„Takové zásahy jsem zažil dva, tři. Bylo to dost výjimečné, nejen rozsahem," ohlíží se za nedělním požárem jeden z hasičů. Jméno si nepřál zveřejnit, neskrývá totiž obavu, že do ovzduší mohly uniknout jedovaté látky. Měření to však nepotvrdila. Na místě pracoval mobilní měřicí vůz Institutu ochrany obyvatelstva Lázně Bohdaneč. Podle dosavadních informací mělo jít o běžné zplodiny, které unikají při hoření.
„Těžko vymyslet něco horšího než požár galvanovny, kde se používají kyseliny, jedy a další přípravky," dodává zkušený hasič.
Když se svými kolegy přijel na místo, byly tam stovky čumilů, vzpomíná: „Lidi stáli dost blízko, nebylo v silách policistů je uhlídat, ten prostor byl obrovský, byli rádi, že uhlídali silnici. Čumilové se najdou vždycky a všude."
Hasičům začal mnohahodinový zásah. Ti v „první linii", nejblíž požáru a na plošině, zasahovali v dýchacích přístrojích. „Když se pracuje v dýchacím přístroji intenzivně, vydýchá se za dvacet, třicet minut, to by bylo ohromné množství. Všichni, především ti, kteří byli dál, se nechránili. Ani to nejde v něm celý den vydržet," vysvětluje hasič. Nejen jeho potěšilo, když krizový tým na místo zásahu přivezl svačiny a nápoje pro zasahující hasiče.

Co hrozí „čumilům"?

Nebezpečí, které hrozí v souvislosti s nadýcháním se zplodin vznikajících při požárech, by neměli lidé rozhodně podceňovat. „Pokud nevím, co všechno v lanškrounské galvanovně hořelo, co bylo ve zplodinách, nemohu dělat zásadní závěry a nechtěla bych děsit. Obecně ale může nadýchání se zplodin přivodit problémy s kašlem, dýcháním, astmatem, při intenzivním nadýchání se může objevit na základě inhalace chemických látek i zápal plic. Pokud byli lidé zplodinám vystaveni a mají potíže, měli by se obrátit na svého lékaře. Záleží jak dlouho, jaká byla intenzita kouře, v jakém imunitním stavu je jejich organizmus. Samozřejmě bude-li někdo bronchitik, astmatik, může mít problémy intenzivnější. Lidé by se opravdu jen ze zvědavosti neměli riziku bezprostředního nadýchání zplodin vystavovat," řekla plicní lékařka, kterou Orlický deník oslovil.