Na aktuální dění v kauze záchrany historické budovy ústeckého nádraží reagoval včera starosta města Richard Pešek .

Choceň je prý odstrašující příklad


„Četl jsem dnes v novinách, že pan Kadrman chce s městem mluvit o využití této budovy. Já ale od začátku říkám, že město pro tuhle budovu využití nemá. Nikdo tady na nic nepřišel. Já mám jen před sebou nádraží v Chocni, které se restaurovalo za nehorázné miliony. Dnes tři čtvrtiny budovy zejí prázdnotou a ´ajznboňáci´, aby ušetřili, tak tam ani moc netopí. A od doby, kdy se to restaurovalo, je budova nevyužitá a trpí,“ prohlásil mj. ústecký starosta na pondělní tiskové konferenci radnice.

„Občanské sdružení se na město obracelo a město mu na začátku klidně, tiše a férově řeklo, my nevíme, co by tam mohlo být. Zdá se mi, že když se teď budou v pohodě domlouvat občanské sdružení a Správa dopravní železniční cesty, je to správně. Od začátku říkám, že občanské sdružení by se mělo obracet na ty, kteří skutečně do toho kdy měli co mluvit,“ dodal Richard Pešek.

Jen nezůstat napůl cesty

Skutečnost, že ministerstvo dopravy dalo souhlas se změnou projektu přestavby ústeckého nádraží se zachováním historické nádražní budovy, komentoval ústecký starosta slovy: „Správu a dopravu železniční cesty musíme brát velmi vážně jako profesionály, ale až doteďka nám říkali, že to nádraží tam překáží těm nejrychlejším kolejím. A já mám velký strach, aby to nezůstalo napůl cesty, tedy nové nádraží nebude, na staré nikdo nebude mít prachy a bůh ví, jestli kvůli tomu se bude vůbec stavět někdy koridor. Co ale musím říci za město, co má za zlé občanskému sdružení, že kvůli němu se výstavba koridoru zdrží teď už podle mého nejméně o dva až tři roky. Máme krizi a od září loňského roku tu mělo být ubytovaných dvě stě až tři sta pracovníků, měli tu jíst, pít, utrácet peníze. A to tady není,“ připomněl starosta.

Podotkl také, že jen změna projektu přestavby ústeckého nádraží bude stát dalších možná až padesát milionů korun. Na adresu „Staré dámy“, za jejíž záchranu sdružení Nádraží nedáme! usiluje, Richard Pešek prohlásil: „Nejde o Chrám svatého Víta, takovéto sudeťácké architektury je plný Šluknovský výběžek, plné Opavsko nebo Karlovy Vary.“

Související článek s anketou některých zúčastněných naleznete ZDE