VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Město hledá novou podobu Pivovarské zahrady

Lanškroun – Lanškroun navštívili studenti Ústavu zahradní a krajinářské architektury Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity. Mají navrhnout, jak by mohla vypadat Pivovarská zahrada.

17.3.2016
SDÍLEJ:

Pivovarská zahrada v Lanškrouně.Foto: archiv města

Během přípravy na svou budoucí profesi zpracovávají tematické úkoly, které mají řešit zadání na aktuální téma v konkrétním zastavěném území. „V nadcházejících měsících by měli pod vedením jejich vyučující Zuzany Ambrožové zpracovat a prezentovat své návrhy na úpravu tohoto prostoru. Zhruba v polovině roku by mělo být sedm nejlepších návrhů představeno lanškrounské veřejnosti, která dostane možnost se k nim vyjádřit," informovala Jana Frühaufová z radnice. Nejúspěšnější z návrhů by měl dostat šanci, aby byl městem realizován. „Společným cílem studentů i města je upravit tento prostor tak, aby lépe sloužil svému účelu a byl veřejností více využíván," dodala Frühaufová. Různé směry ve zpracování návrhů, od reprezentativního pojetí zahrady až po neformální, ekologické, nastínil vysokoškolákům městský architekt Přemysl Kokeš.

Studenti  Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Lanškrouně.

Budoucí Pivovarská zahrada vzniká z louky, oddělené od okolí kamennou zdí.

Spojit oba břehy

Podle Přemysla Kokeše bude pro studenty výchozím limitem především prostupnost území. Pivovarská zahrada je zahrnuta do jeho konceptu „Lanškrounské zahrady a cesta pod korunami stromů", který se týká zelených ploch v centru města. „V Pivovarské zahradě je nutné spojit oba dva břehy, protože je přeťata Třešňoveckým potokem. Jedním z podstatných zadání je najít způsob, jak formou zahradní krajinářské tvorby propojit oba dva břehy," řekl městský architekt Deníku. Jak dodal, prvním krokem pro to, aby se z podivné louky v centru města stala zahrada, už město udělalo tím, že ji ohradilo kamennou stěnou a oddělilo tak od okolních komunikací, vytvořilo se intimnější prostředí. „Teď je to na studentech. Máme dokončenou Zámeckou zahradu, která má spíše, jak se v krajinné a zahradní architektuře říká, spíše formální charakter. Je klidovou a odpočinkovou plochou. V Pivovarské zahradě je možné vytvořit mnohem více dětských prvků, může být výrazně hravější. Co se týče funkčního využití, měl by to být prostor pro děti, rodiny s dětmi. Byl bych rád, kdyby se do projektu mohlo zapojit gymnázium, ale třeba i některá základní škola, která by zde mohla mít některé pozemky a o část zahrady se starat," dodal Přemysl Kokeš.

Další spolupráce

Obdobný způsob spolupráce mezi městem a Ústavem zahradní architektury byl již v minulosti použit jako část programu prvního ročníku lanškrounského Hlína festu. Tehdy v rámci workshopu čtyři studenti oboru Zahradní a krajinářské architektury spolu s vyučující Zuzanou Ambrožovou vytvořili návrhy různých zákoutí Lanš-krouna, například prostoru před hostincem Krčma, kruhového objezdu, ulice Opletalova a dalších. Návrhy byly prezentovány veřejnosti, k jejich realizaci však prozatím nedošlo.

(zr, daf)

Autor: Redakce

17.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z vyhlášení výsledků ankety Nejúspěšnější sportovec roku 2017 okresu Ústí nad Orlicí.

Hvězdou Deníku zvolena Eliška Zemanová

Terminál pojme 250 tisíc cestujících ročně.

Cestující do Londýna se k terminálu svezou expresem

Na kole projel kouty Gruzie

Lanškroun - Městská knihovna ve středu 24. ledna od 17.30 hodin pořádá besedu s Jaromírem Čížkem.

Pád opilce do kolejiště a Labská princezna na suchu: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 23. ledna 2018.

Dotace na opravy památek jsou přidělovány bez darů

Pardubický kraj, Moravská Třebová - Přes dvacet let čerpá moravskotřebovská radnice dotace na opravu staveb v městské památkové rezervaci z programu ministerstva kultury. Za desítky milionů, které během let přitekly do městského rozpočtu ze státní kasy, se však neopravovaly jen památky v majetku města, ale i nemovitosti soukromých vlastníků.

Záchranná služba převážela novorozence

Ústí nad Orlicí - Nejen k chronicky nemocným nebo lidem se závažným úrazem vyjíždí posádky Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>