Posledním příkladem jsou Lanškroun a Jablonné nad Orlicí, které uspoří společným nákupem elektřiny na komoditní burze více než milion korun. V rámci centralizace sdružila obě města do společné poptávky spotřebu téměř 4,5 GWh, kterou tvořil odběr elektřiny celkem 26 organizací se 186 odběrnými místy. Těmi budou úřadovny, školní a kulturní zařízení, objekty sociálních, technických i komunálních služeb v obou městech. „Jít cestou hromadných nákupů jsme se rozhodli už na počátku volebního období,“ podotýká lanškrounská starostka Stanislava Švarcová a dodává: „Výběr nových dodavatelů elektrické energie je úspěšně za námi. V současné době poptáváme dodavatele internetu a dalších telekomunikačních služeb pro město a jím zřizované a založené organizace. V nejbližší době bude rada města jednat o výběru dodavatele plynu.“
Centralizace poptávky a nákup na elektronické aukci obou městům přinese výrazné úspory. Lanškroun a jím zřizované organizace vydají za elektřinu na zbytek tohoto a na celý příští rok zhruba o 700 tisíc korun méně, než kolik by zaplatily podle platného ceníku současného dodavatele. Jablonné nad Orlicí ušetří při menším objemu nakupovaných energií kolem 300 tisíc.

Úředníci budou volat levněji

Cestou úspor na provozních nákladech se vydal i Letohrad, který před časem vybral v soutěži nového operátora telefonních služeb. Za telefonní poplatky město zaplatí jen čtvrtinu z toho, co v minulých obdobích. „Elektriku a plyn máme vysoutěžené, pro rok 2013 počítáme se společným postupem se Žamberkem a několika obcemi na Orlicku a Lanškrounsku při nákupu těchto komodit na komoditní burze. K provozním úsporám dojde i v obou základních školách, ve kterých se od loňského roku realizuje nákladný investiční projekt zateplení obou školských zařízení,“ dodal starosta Petr Fiala.
Výraznými úsporami se nedávno pochlubila i Česká Třebová, která výhodně nakoupila zemní plyn na komoditní burze.
„Vůči standardním ceníkovým cenám dosavadního dodavatele se tak městu podařilo ušetřit téměř 1,5 milionu korun,“ informoval českotřebovský starosta Jaroslav Zedník. I sousední Ústí nad Orlicí se snaží centralizovat nákupy pohonných hmot, plynu, elektrické energie a telekomunikačních služeb pro potřeby města, jeho organizací a společnosti Tepvos. Například nová smlouva na telekomunikační služby přinesla úspory ve výši padesáti procent, město za příští dva roky zaplatí místo 3,8 milionu jen 1,9 milionu korun. „ I díky tomu mohla rada města po rozsáhlé diskuzi rozhodnout o nezvyšování daně z nemovitosti a nenapodobovat tak jiná města a obce,“ komentoval úspory starosta Petr Hájek.
„Poprvé jsem se s podobným postupem setkal před lety v Libchavách, tehdy tam byl starostou pan Kacálek. On se prostě zamyslel, vytvořil alternativy a dokázal ušetřit statisíce. Tehdy jsem si uvědomil, že je to jediný správný postup. Poskytovatelé různých služeb totiž obce doslova drhnou, takže pokud dnes hledají radnice alternativy a šetří tím peníze daňových poplatníků, je to jen dobře,“ hodnotil snahu městských úřadů ústecký architekt Petr Kulda.