Protikuřácký zákon vyhnal kuřáky do ulic. Tam hlučí. Stížnosti na hlučné hosty před restauračními zařízeními řeší aktuálně v České Třebové, za problém je považují i v jiných městech na Orlickoústecku a Svitavsku.

V České Třebové se bude diskutovat co dál v zastupitelstvu, vedení města budou zajímat i názory provozovatelů restauračních zařízení. „Tohle nevnímám jako politický problém. Budeme společně hledat řešení, které je pro Českou Třebovou únosné,“ konstatoval českotřebovský starosta Jaroslav Zedník.

Problémy jsou konkrétně Na Splavě. „Všichni, co tu bydlíme, v podstatě nemůžeme spát,“ stěžovali si místní po hlučném létu. Požadují zkrácení provozní doby tamního baru.

Konec provozní doby hostinských zařízení lze stanovit obecně závaznou vyhláškou. Podle českotřebovského starosty jednoduchá řešení však nejsou vždy správná. „Nechceme jít cestou zákazů. Je snadné si říct, že to zakážeme. Ale mladí lidé, kteří se chtějí bavit, nepůjdou v deset hodin domů. Budou se bavit někde jinde, budeme z nich dělat ilegály,“ poznamenal Jaroslav Zedník.

Protikuřácký zákon: města řeší stížnosti na hlučné kuřáky

Podobná situace je v Ústí nad Orlicí, kde už se na radnici také diskutovalo o problémových lokalitách. Mezi ně patří pěší zóna mezi hotelem Florida a křižovatkou u Perly, vedle baru je venkovní zahrádka. Podle ústeckého starosty Petra Hájka mnozí neví, že vznikla na soukromém pozemku, nikoliv veřejném.

Druhou problémovou je lokalita u autobusové zastávky U Václava. Lavička pro cestující tu slouží i hostům tamního baru. „Problémy řešíme prostřednictvím městské policie zvýšeným dohledem, U Václava k tomu přispívá i nově nainstalovaná kamera,“ uvedl Petr Hájek. „Na pěší zóně jednáme s vlastníkem nemovitosti o odkupu pozemku, abychom tu situaci mohli řešit,“ dodal starosta.

V letních měsících bývá také problém u diskotéky na sídlišti Štěpnice. Všude kolem jsou panelové domy a majitelé bytů si stěžují na hlučné hosty. Také v Ústí nad Orlicí se nehrnou do přijímání vyhlášky s policejní hodinou. „Už jsme se sešli v užším vedení a obecně nad situací ve městě diskutovali. Tato varianta padla jako možné řešení. Můžeme zavést policejní hodinu, ale je to stejné omezování svobody podnikání jako protikuřácký zákon, který kuřáky vyhnal do ulic, a nikdo už neřeší, co se na ulici děje,“ podotkl Petr Hájek.

Piva na parapetu, rozjaření kuřáci pokřikující na lidi procházející kolem. I takový obrázek se naskytne u hostinských zařízení v Lanškrouně. Podle velitele Stanislava Popeláře se městská policie setkává se stížnostmi na hluk kolem nich, ale nejsou zatím ve větším měřítku.

Potíže s kuřáky mají v malohanáckém Jevíčku. „Kouření na ulicích před restauracemi obtěžuje obyvatele okolních domů. Strážníci městské policie řeší rušení nočního klidu a znečišťování veřejných prostranství. Je to problém,“ uvedl starosta Dušan Pávek.

„Máme tady jeden bar, kde hluk je enormní. Je to v uličce, kde je výrazná akustika. Lidé si chodí zapálit ven a samozřejmě nechodí po jednom, ale jde celá skupinka. Komunikují mezi sebou a čím víc alkoholu v sobě mají, tím jsou hlučnější,“ řekl velitel městské policie Dušan Tejkal. Problémy jsou hlavně v pátek a sobotu večer. „Zatím lidem dáváme možnost, aby od protiprávního jednání ustoupili. Spíš jim domlouváme a vysvětlujeme a zatím se nám to daří,“ dodal Dušan Tejkal.