Krajský úřad v druhé polovině srpna potvrdil, že registraci do voleb splnilo celkem 18 politických subjektů. „To je méně než v roce 2017, kdy jsme registrovali 24 volebních stran,“ uvedl Cyril Štangl z oddělení vnitřních věcí krajského úřadu. Podle něho je však nižší počet registrovaných politických subjektů způsoben spojováním různých hnutí či stran do koalic. Tento rok krajský úřad žádnou stranu neodmítl a neškrtl ani žádného kandidáta.Volby 2020Volby 2021Zdroj: Deník

Dvě koalice se o hlasy svých voličů budou ucházet také v Pardubickém kraji. Jednou z nich je koalice Spolu (KDU-ČSL, ODS a TOP 09), jejímž lídrem je ředitel Komorní filharmonie Pardubice Pavel Svoboda, kterého navrhla TOP 09. Dvojkou na kandidátce hnutí je rodák z Ústí nad Orlicí, krajský předseda ODS Radim Jirout, kterého následuje pedagog a někdejší předseda lidovců Marek Výborný.

Zahájení volební kampaně hnutí Ano 2011 na Větruši v Ústí nad Labem
Volby by v srpnu vyhrálo ANO. Přes dvacet procent mají Spolu i Piráti se STAN

Druhou koalicí, jejíž volební registraci krajský úřad přijal, je koalice Pirátů a STAN. Jedničkou na kandidátce je Pirát Mikuláš Ferjenčík, jenž je zároveň zodpovědný za předvolební kampaň Pirátů, za kterou v minulých týdnech čelil kritice od svých spolustraníků. Ferjenčíka na kandidátce hnutí následuje stavař a krajský zastupitel Jiří Hájek, který je nominantem Starostů.

Volbou svého lídra už na konci července zaskočilo hnutí ANO. Kandidátka doznala na poslední chvíli významných změn, a tak hnutí do voleb nepovede Martin Kolovratník, ale chrudimský lékař a poslanec David Kasal. Kolovratník se tak posouvá až na třetí místo kandidátky. Podle něj stojí za personální změnou především předvolební taktika. „Strategie jsme interně probírali a toto rozhodnutí vnímám jako kompromis mezi krajem a předsednictvím. Na podzim bude silným tématem především zdravotnictví a také otázky sociální. Doprava už se v našem kraji povedla. Dálnice se staví a doufám, že to voliči ocení," vysvětlil před časem Kolovratník Deníku s tím, že spoléhá na preferenční hlasy svých voličů.

Vše o nejnovějších trendech veřejného mínění najdete zde: 

Volební model Deníku k 7. září 2021
Volební model Deníku: ANO upevňuje prvenství, vládu bez opozice by nesestavilo

Podobné překvapení vzbudila také skutečnost, že lídrem ČSSD v Pardubickém kraji už není šéf poslaneckého klubu Jan Chvojka, který se na kandidátce posunul až na čtvrté místo. První příčku obsadila Alena Šírová – předsedkyně odborové organizace podniku ETA Hlinsko. Z druhého místa kandiduje finanční ředitelka a členka představenstva Rozvojového fondu Pardubice Markéta Juchelková.

Lídryní KSČM je pak v Pardubickém kraji Květa Matušovská, která v minulých parlamentních volbách díky preferenčním hlasům přeskočila poslance Václava Snopka. Z druhého místa se do sněmovny pokusí dostat také IT pracovník Otakar Kovařík.

Další kandidující politické subjekty a jejich lídři:

Koruna česká: Gabriel-Max Nathaniel Filip de Aras
Moravané: Petr Vyoral
Strana zelených: Tereza Hýblová
Nevolte urza.cz: Jana Isabella Růžičková
Aliance národních sil: Miroslav Šafář
Otevřeme Česko normálnímu životu: Jindřich Čeněk
Aliance pro budoucnost: Vítězslav Novohradský
Hnutí prameny: Lenka Zimmermannová Bolcková
Švýcarská demokracie: Božena Dvořáková

Hnutí SPD do voleb povede diplomat a někdejší signatář Charty 77 Jaroslav Bašta. Jedničkou nového občanského hnutí Roberta Šlachty Přísaha se stala rodačka z Litomyšle Zdeňka Víchová, která v minulosti vedla Národní protidrogovou centrálu v Hradci Králové a nyní pracuje na Městském úřadě ve Vysokém Mýtě.

Předvolební vášně v minulých týdnech vzbudila také krajská jednička dalšího nového politického subjektu, kterým je Volný blok. Za Pardubický kraj zde totiž z první pozice kandiduje radní České televize Hana Lipovská. Ta si kvůli střetu zájmu vysloužila ostrou kritku od známých osobností jako je například zpěvák David Koller, režisér Jan Hřebejk nebo třeba katolický kněz a přírodovědec v jedné osobě Marek Orko Vácha.

V současné době už není možná změna pořadí kandidátů. „Možné je nyní pouze vzdání se kandidatury či odvolání kandidáty z kandidátní listiny,“ vysvětlil pro Deník Cyril Štangl.

Před čtyřmi lety vyhrálo v Pardubickém kraji hnutí ANO, které zvítězilo ve všech okresech, s výjimkou Orlickoústeckého. Tam volby vyhrála někdejší koalice ČSSD a Společně pro kraj.

Vše o posledních volbách v roce 2017:

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš po jasném vítězství ve volbách.
Hnutí ANO vyhrálo s přehledem i v Pardubickém kraji

Vše o volbách nadcházejících. Jak a kde volit, změny ve volebním zákoně a řada dalších informací: