Podle ředitele festivalu Karla Teleckého letošní „dálkový“ ročník dal pořadatelům novou možnost si společně popovídat. „Tu jsme doposud nikdy neměli, a tak jsme si říkali, že by bylo dobré to změnit a festival postavit na povídání. A protože jsme si nikdy na pódiu dostatečně dlouze a pěkně nepopovídali s žádnou z rodin, tak jsme je letos pozvali sem,“ vysvětlil.

„Hudba pomáhá má rodinnou atmosféru a nás do té velké rodiny přibrali. Koncerty jsou nádherné,“ svěřila se Olivie Hermanová, maminka hendikepovaného Davídka, jemuž festival pomáhal v předminulém ročníku.

Stejné pocity měli i Tereskovi, které festival podpořil v loňském roce. „Kdo nás zná, ví, že jsme velcí sporťáci. Pro nás ta vystoupení byla něco nového, neskutečného, úžasného,“ potvrdil Michal Tereska. „Já nikdy nebyl v kostele. Strašně se mi to líbilo a bylo to famózní,“ vzpomínal na benefiční koncertování jeho syn Míša.

Ze záznamu natočeného na prázdném jevišti litomyšlského kulturního stánku zazněla slova herce Jaroslava Duška. „V Litomyšli odpadlo tolik představení kvůli krizi, že jsem si řekl, že se tu musím zjevit. Prostě jsem tady, protože to tu mám rád,“ popsal své pohnutky oblíbený herec, který už před čtyřmi lety během festivalu uvedl ve Vysokém Mýtě své představení Čtyři dohody.

„Pro nás je Jaroslav Dušek někým, kdo umí nádherně popisovat to, co se snažíme říkat světu,“ konstatoval Telecký.

Festival podporuje rodiny s handicapovanými dětmi už řadu let. A díky nové podobě bude pomáhat i letos. Výtěžek bude rozdělen mezi speciální školy v Litomyšli, Poličce a Vysokém Mýtě, kde se zpravidla koncertuje.

Například Speciální základní škola a praktická škola ve Vysokém Mýtě vzdělává žáky s lehkým, středně těžkým a těžkým mentálním postižením, autistické děti a děti se souběžným postižením více vadami. „Za vybrané peníze bychom si rádi pořídili novou interaktivní tabuli, která je velmi důležitou pomůckou při vzdělávání našich žáků. Žáci s mentálním postižením mají velmi omezenou představivost a špatnou konkretizaci. Právě interaktivní tabule jim do budoucna vzdělávání velmi usnadní,“ uvedl zástupce ředitelky školy Zdeněk Jiřena.

Veřejnost mohla přispět zakoupením symbolické vstupenky, zasláním libovolné částky na transparentní účet, nákupem v nově zřízeném e-shopu. Možnost přispět ještě není zcela uzavřená. „Výtěžek bychom rádi oznámili 1. ledna a přispívat i nakupovat v e-shopu je tedy možné až do konce roku,“ dodala mluvčí festivalu Barbora Košňarová.