Dvacátému ročníku Dne Země totiž ukázkově přálo počasí, a tak po celé dopoledne náměstím Přemysla Otakara II. proudily davy dětí ze škol a školek z Mýta a okolí. A došlo i na vyhlášení soutěže ve sběru drobného hliníkového odpadu.

Stavěli žížalu

Na mýtském rynku nechyběli zruční řemeslníci, řezbář, mydlář či krajkářky. Část náměstí zabíral Bleší trh, kde Technické služby prodávaly věci, které jim občané dovezli jako nepotřebné. Na prodej tak byly talířky, hrníčky, ale třeba i zarámované puzzle či dětské kolečko. Hned vedle děti třídily odpad, v kbelíčku dostaly namíchané předměty a úkolem bylo je roztřídit.

Se svou prezentací nechyběl ani Český červený kříž, Lesy ČR či Český svaz ochránců přírody. Zpestřením pro děti pak byla přítomnost živých zvířat, která si mohly pohladit, recyklační soutěže i prezentace místní střední školy.

Ve středu rynku pak rostl jogurtový had, tedy žížala Mejťanda poskládaná z kelímků od jogurtů a O poklad žížaly Mejťandy se soutěžilo i ve zmíněné soutěži. „Zapojilo se 1181 žáků a celkem bylo nasbíráno 1320 kilogramů hliníku,“ informovala vedoucí odboru životního prostředí Veronika Richtrová s tím, že se tradičně zapojují i školy a školky z okolních obcí.

Představitelé města pak na pódiu krátce po desáté hodině rozdali celkem devět cen. Vítězem se stala Speciální základní škola Vysoké Mýto, kde pětice žáků dohromady nasbírala 61,1 kilogramů hliníku. Druhá skončila Mateřská škola České Heřmanice a třetí Základní škola Knířov.