„Med se v současnosti vykupuje za devadesát korun. Problémem je, že včelaři ho mnoho nemají, takže výkup zatím vázne. Vyčkávají, protože nevědí, jestli ještě nějaký med bude. Ze zásob se už vydali a med, který teď vytočili, si většinou nechávají pro svou potřebu," říká předseda včelařského spolku v Chocni Pravdomil Svoboda.

Opatrní jsou zejména v důsledku ztrát včelstev, které během zimy utrpěli. Situace na Orlickoústecku sice nebyla nejhorší, přesto až třetinový úhyn včelstev kvůli nákaze varroázou znamenal oslabení.

Tomáš Hrabáček z Lanškrouna je však optimista: „Snůška je zatím průměrná, ale protože roky před tím byly podprůměrné, jsem i za to rád. Chodí ke mně dost včelařů, kteří mi to potvrzují." Jak připomněl, podíl na současné průměrné produkci medu můžou mít kromě napadení varroázou i odchylky v péči chovatelů: „Mezi včelaři jsou propastné rozdíly, jednak v technologii, kterou používají, ale také v tom, jak se o včely starají." Vliv na další výtěžek medu bude podle včelaře mít i vývoj počasí v následujících týdnech. „Problém nastane, jestli se bude opakovat trend posledních let, kdy je krásné jaro, a v létě větrno, sucho a chladno, jako je v těchto dnech. To je vražedná kombinace pro rostliny, potažmo pro včely," říká.

Nyní se včely místo na louky a pole vydají za snůškou do lesa, podle Pravdomila Svobody by proto bylo příhodné, kdyby panovalo teplé a vlhké počasí. „Včelám by teď vyhovovalo ´pařlivé´ počasí, aby nebylo moc vedro, ale přitom bylo vlhko, protože teď létají pro medovici. V lese totiž mšice okusují výhonky a vylučují za sebou sladkou šťávu, kterou včely naleptávají. Kdyby bylo sucho, tak medovice zasychá a včely ji nejsou schopny nabrat," zdůvodňuje.

Nová včelstva zajistí oddělky

I kdyby ovšem bylo počasí příznivé, výrazné zvýšení výtěžku medu se podle včelařů očekávat nedá, mnoho z nich se totiž soustředí na obnovu a ozdravení chovu po těžké zimě, která včelaře vinou nemoci připravila až o třetinu včel. „Jsou tady včelaři, kteří měli dvanáct včelstev, a nemají ani jedno," má zprávy Tomáš Hrabáček.

Praxe je naštěstí taková, že si chovatelé vzájemně vypomáhají. „Dělají se oddělky, kdy se velké včelstvo rozdělí na dva díly a vychová se nová matka. Samozřejmě, že takové včelstvo med do podzimu nepřinese, ale chovatel bude mít včely do dalšího roku," přibližuje postup obnovy Pravdomil Svoboda.

Podle něj však situace včelařů na Orlickoústecku není nejhorší. „Okres Ústí nad Orlicí na tom byl poměrně ještě dobře, horší to bylo na Vysočině, Šumavě a v Polabské nížině. Příčinou bylo, že včelaři nemoc podcenili."

Jaký rozsah škod má varroáza na Orlickoústecku skutečně na svědomí, se dosud, z důvodu nepřesných údajů, objektivně zjistit nepodařilo. Podle předsedy spolku se tak včelaři připravují o možnost čerpání dotací, které by obnovu chovů podpořily: „Seriózní podklad, který si ministerstvo zemědělství vyžádalo, ještě v ruce nemáme, protože přesná čísla včelstev, která přezimovala, včelaři nedodali. Stále se tak prodlévá."

Stres spouštěčem nemoci

Včelař Tomáš Hrabáček se domnívá, že za současnou náchylností včel k nemocem může stát i stres. „Když je včela ve stresu, který strašně špatně snáší, tak potom inklinuje k různým nemocem. Jestliže ve stresu není, tak je podstatně odolnější, což se obecně ví. Ty stresové okamžiky může zapříčinit i sám včelař špatným zásahem," říká.

Před sezonou nechat zásoby

Na riziko oslabení vlastních včel následkem nešetrného zacházení si musí dát, podle něj, včelař pozor zvlášť při prvním medobraní. „Chybou je, když odebere většinu medu a nenechá na sezonu žádné zásoby. V případě, že by pro ně nebyla příznivá, potřebují mít zásoby medu k dispozici. Odebírat by se proto měly pouze přebytky, aby byly včely v klidu," vysvětluje.

I proto je dosavadní výtěžek květového medu nižší a včelaři s jeho prodejem zatím váhají. Čekají, jak se situace dál vyvine. Průměrně se z medníků jednoho včelstva získalo okolo deseti kilogramů medu. Jeho prodejní cena se tak podle Tomáše Hrabáčka navýší: „Já jsem přesvědčen, že cena půjde od sto padesáti korun za kilo výš. V Polsku však med stojí v přepočtu i dvě stě třicet korun, takže jsme na tom ještě dobře."