Od letošního září budou muset předškolní zařízení přijímat pětileté i čtyřleté děti, od příštího roku tříleté a od roku 2020 dvouleté. Pomoci jim mají chůvy.  

Ministerstvo školství také rozdělí pro letošní a příští rok až tři sta milionů korun, které bude možné využít na zvýšení kapacity školek. Na změny se už připravují i školky na Orlickoústecku.

CO ŠKOLKA, TO NÁZOR

Ale co škola, to názor. Ředitelka Mateřské školy Kaštánek v Chocni Naděžda Dvořáková by změny uvítala, ale chce je mít „černé na bílém". „Pokud se opravdu uzákoní vše, co plánuje ministerstvo, a schválí se vše, co slibuje, a my zde budeme mít dvacet dětí na třídu, k tomu chůvu zaplacenou z dotací a finance na přizpůsobení se pro dvouleté děti, tak to uvítáme. Ale dokud to není vše černé na bílém, vyvolávají změny spíše obavy," uvedla. „Co se týče stavby nových tříd, v naší budově to prostory nedovolí. Pokud ale vím, tak v Chocni plánují v budoucnu vybudovat dvě úplně nové třídy," dodala.

Kvůli plánovaným změnám by se děti nevešly ani do Mateřské školy U koupaliště v České Třebové, kde už nyní využívají výjimku z počtu dětí ve třídě. „V současné době máme navýšený stav na dvacet osm dětí na třídu. Pokud se návrh uzákoní, neumím si představit realizaci. Musely by se stavět nové třídy," uvedla ředitelka Irena Brůnová.

Další ředitelky v tom naopak nevidí problém. „Dle zpráv z matriky počet narozených dětí u nás klesá, proto nebude ani v budoucnu nutné budovat nové třídy," neobává se ředitelka ústecké Mateřské školy Klubíčko Jana Lukesová a vysvětluje: „Ani nyní nemáme naplněné kapacity, a to máme víc jak čtyři třídy. Ostatní školy v Ústí nad Orlicí jsou na tom, myslím, obdobně."

Změny vítají také odborníci. „Snižování počtu dětí bylo předesíláno již v minulosti, a prozatím jsme se této změny v mateřských školách nedočkali. Přitom ředitelky po ní již mnoho let volají a upozorňují na fakt, že při současné výjimce z počtu dětí, která bohužel již dávno není výjimkou, je velice těžké přistupovat ke každému dítěti vždy individuálně," míní specialistka pro oblast předškolní výchovy a vzdělávání Lenka Polášková.

PŘIJDOU I DALŠÍ ZMĚNY

Od 1. září bude například platit, že alespoň dvě a půl hodiny denně musí být s dětmi ve třídě dvě učitelky na plný úvazek. Dále se jedná o již zmiňované chůvy. „Celkem by mělo být v jednom školním roce zaplaceno asi sedm set chův na poloviční úvazek," uvedla ministryně Kateřina Valachová.
S příchodem dvouletých dětí přijde změna bezpečnostních podmínek. I jedno dvouleté dítě ve třídě bude znamenat úpravu prostor a únikových cest. 

Názory se zde ale rozcházejí. „Děti mladší tří let přece nepatří do mateřské školy, ale jeslí. Není vhodnou cestou děti přijímat do mateřských škol, kde učitelky mají primárně vzdělávat, a nikoli přebalovat děti. Je jasné, že se pak jejich nedostatek času projeví na vzdělávacím procesu," říká rozhodně Lenka Polášková a na adresu státu dodává: „Domnívám se, že stát řeší tento problém ´jak se dá´. Jesle byly zrušeny, převažují soukromé instituce, kde měsíční poplatek dosahuje i deset tisíc korun."