Štafeta k radnici
Neznáte některé lídry politických stran a uskupení? Mnohé o nich prozradí nový seriál Deníku Štafeta k radnici. Lídrům v Ústí nad Orlicí pokládáme dvanáct stejných otázek. Dozvíte se, jaké mají vzory, jak snášejí kritiku, ale také kde se oblékají. Úkolem každého osloveného bude připojit třináctou otázku, tu bude směřovat na dalšího kandidáta.

Dalším kandidátem, který o sobě ledasco prozradí, je MAREK DIAN, MBA, lídr ústecké kandidátky Věcí veřejných.
Narodil se v roce 1974 už jako třetí generace v Ústí nad Orlicí. Je mu 36 let, je ženatý, má dva syny.

Podniká v oboru poradenství zaměřeného na optimalizaci firem a investic. Externě působí jako pedagog v oblasti spolupráce soukromého sektoru a státu, investičního managementu a informačních technologií na Bankovním institutu VŠ a Vysoké škole cestovního ruchu, hotelnictví a lázeňství. Je členem Skal Clubu, kde reprezentuje Pardubický kraj a spolupodílí se na odborné platformě pro transparentnost veřejných zakázek pod záštitou Americké obchodní komory.
Studoval politologii a sociologii na FSS MU v Brně a podnikovou ekonomiku na CMI/ESMA v Praze a v Barceloně. V roce 2000 byl nominován na Mladého manažera roku Asociací hotelů a restaurací ČR.

V rámci své poradenské činnosti se zabývá přiváděním zahraničních investic do regionů, budováním nových projektů v oblastech s vysokou nezaměstnaností a snižováním nákladů podniků a státních institucí. Ve volném čase se věnuje rodině.

Kterou část města máte nejraději?
Vyrůstal jsem na Štěpnici, dnes bydlím pod náměstím a k prarodičům jsem chodil do Hylvát. Jako kluci jsme si hráli v Cakli, pod Oldřichovicemi a všude možně. S odstupem času se to celé změnilo v jeden shrnující pocit: Mám to tady moc rád.

Kterou nebo které budovy byste rád zbořil, kdybyste nemusel brát ohledy?

Nechal bych odvézt ty tuny betonu mezi „Liduškou“ a gymnáziem.

Kolik hodin týdně chcete jako starosta pracovat?
Každý, kdo zkusil podnikat či sám se živit, ví, že na práci myslíte neustále a stejně tak ji realizujete. Takže v tomto ohledu bych ve své službě pro město nic neměnil. Ani bych to už neuměl.

Kolik hodin týdně chcete vyhradit pro vaši rodinu?
Chvíli mi trvalo si pracovní povinnosti zorganizovat tak, abych nechodil domů poté, co děti už spí. Dnes mám s manželkou dohodu a víkendy se snažíme mít rodinné. Je to tak návyková věc, že už těžko jinak.

Koho pozvete do úřadu jako prvního, až se stanete starostou?
Ředitele škol a zařízení pracujících s dětmi. Chceme Ústí jako město ideální pro výchovu dětí. A taky bych pozval zástupce městské policie, ať mi vysvětlí, kdo nechce, aby stáli na přechodech u škol od půl osmé do osmi strážníci. A stejně tak po skončení výuky. Zatím tam vartují jen dealeři drog …

Jak snášíte kritiku?
Konstruktivní kritiky není nikdy dost. Ostatní je třeba filtrovat. Co člověk, to názor.

Máte osobní vzory? Koho?
Vždy mě „obuje do bot“ jakýkoliv zastupitel v naší zemi, který je pro svoji obec takový přínos, že lidem není líto, že platí daně. Ten, kdo dokáže zajistit městu a jeho občanům pozornost těch, kteří můžou finančně pomoci… Doba vyžaduje koordinaci na komunální, krajské i vládní úrovni. Kdo tohle umí, je na správném místě.

Kdo je vaším vzorem politika u nás a ve světě?
Myslím, že jsem odpověděl v předešlé otázce.

Kterou knihu, co jste četl v posledním půlroce, byste nám doporučil?
Teď čtu od Jana Michla „Legionáři a Československo“ o osudech našich legionářů od roku 1918 do 1989… Opravdové hrdinství a pochopení ve sledu událostí na sebe nechá někdy opravdu moc dlouho čekat… Takže asi radím číst něco veselejšího.

Kde si kupujete oblečení?
V obchodech s oblečením. Ženu s tím nezaměstnávám. Taky mě sebou nebere.

Kam chodíte ve vašem městě nejraději na jídlo?
Kdykoliv mám v Ústí návštěvu a je slušné počasí, jdeme na Andrlák. Sedět venku mezi stromy a koukat na děti jak si hrají… To mně vždycky chutná. A i přesto, že v Orlickém podhůří je léto o trochu kratší, rád bych viděl ve městě více zahrádek a míst se sezónním posezením venku. Třeba místo toho betonu…

Co vám chybí ke štěstí?
Nejsem náročný, ale zdraví lidí v mém okolí a vůbec podmínky pro zdravý život jsou asi cestou ke štěstí.

Sám můžete položit třináctou otázku některému z lídrů ostatních kandidátek…
Četl jsem vaše rozhovory s pány kandidáty a někteří na sebe prozradili víc, než jsem potřeboval vědět. A činy stávajících zastupitelů mluví samy za sebe. Takže děkuji.