Občanské sdružení Brandýs ve světě a Galerie Behémót připravují na příští pátek a sobotu šesté Brandýské mámení. Cílem multižánrového festiválku je oživit kulturní dění ve městě, přispět k jeho propagaci a přiblížit nekonformní umění.

Oblázkové srdce

„Mámení je už zaběhnutá akce, tým kolem sdružení Brandýs ve světě je sehraná parta a co je potřeba, máme na všech úrovních podchycené. Jenom doufám, že nám vyjde počasí. Dost se těším na páteční koncert ´Té Jany z Velké ohrady´ a zvu na sobotní pohádku ´Jak šlo vejce na vandr´, kterou jsem viděl loni a jež mě hodně nadchla,“ uvedl Zdeněk Držmíšek, jeden z organizátorů Mámení. Festival zahájí v pátek v 18 hodin v galerii Konzum kunsthistorik Ivan Martin Jirous úvodním slovem k výstavě obrazů Josefa Žáčka. Zahraje písničkář Láďa Škrdla. Ve 20 hodin zazpívá v evangelickém kostele „Ta Jana z Velké ohrady“, nazývaná „rockovou Hegerovou“, představitelka „nového emocionálního šansonu“. Po skončení koncertu si ve výstavní síni návštěvníci vyslechnou autorské čtení veršů Ivana „Magora“ Jirouse, jednoho z největších českých básníků poslední doby.

V sobotu od 10 do 15 hodin bude ojedinělá možnost navštívit vznikající přírodní bludiště před brandýským pomníkem Komenského. Od deseti hodin dopoledne do půl druhé se mohou nejmladší děti zúčastnit dětské výtvarné dílny „Oblázkové srdce pro labyrint“. Nedaleko ve sklípku bude k vidění digitální projekce fotografií Brandýsa od Davida Růžičky. Sobotní odpolední program zahájí ve 14 hodin výstava originálních plastik Čestmíra Sušky. Od 15 hodin na náměstí zahraje rocková skupina Mauritius z Kolína, poté se představí divadelní soubor Koňmo v představení „Jak šlo vejce na vandr“. V 17 hodin festiválek zakončí řízná muzika bluesového tria Stan the Man Bohemian Blues Band, jehož členové mají zkušenosti z koncertů v několika zemích Evropy. Akci podpořily město Brandýs nad Orlicí, Pardubický kraj a řada sponzorů. Veškerý program je pro veřejnost zdarma.