VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„Máme republiku, přišel telegram“. Převrat ale potvrdili až druhý den

Orlickoústecko - Do Žamberka z tehdejšího Kyšperku zprávu o převratu dovezl Adolf Plný.

28.10.2018
SDÍLEJ:

Jablonné nad Orlicí se o vzniku republiky dozvědělo s jednodenním zpožděním. „Máme republiku, právě přišel telegram,“ volal 29. října 1918 odpoledne, běžíc Bystrckou ulicí, listonoš František Dušek. Zavládlo veliké nadšení, ale slavilo se až 4. listopadu.Foto: archiv města

Orlickoústecko 28. října 1918. Sto let zpátky se novým Československem vzedmula vlna nadšení, radosti a nabyté svobody. Ne všude se ale slavilo už 28. října, na řadu míst se informace o vzniku republiky dostala se zpožděním.

V Kyšperku slavili

Například v Jablonném nad Orlicí se o vzniku republiky dozvěděli až 29. října odpoledne. V nedalekém Kyšperku, dnešním Letohradě, se slavilo už 28., v Žamberku tomu ale nechtěli věřit. Dokládá to zápis ze žamberské kroniky, kde vznik republiky zaznamenali ve vyprávění respicienta finanční stráže Adolfa Plného, který byl 28. října služebně v kyšperském pivovaře. „Jako vždy, hleděl jsem, abych byl po 9. hodině večerní hotov a mohl se svésti s někým od vlaku přijíždějícího z Ústí do Kyšperka, neboť vlak do Žamberka již v tu dobu nejel. Obyčejně jsem jezdil s ředitelem továrny Edmundem Kirschem, ale ten tentokráte nepřijel. Ze známých přijel ze Žamberka žamberský strážník Slavík a Dominik Vítek s paní. Všichni 4 jedeme na náměstí, kde jsme překvapeni slavnostní výzdobou: osvětlená okna, prapory a hudba,“ píše se v kronice. V Panském domě tehdy čtveřice sotva stačila dopít, když se ozvalo bušení na okno, záhy vešel nádražní podúředník se slovy: „Pánové, pojďte ven, slavíme státní převrat.“

Venku již nádražní úředník předčítal telegram ministra Zahradníka s prohlášením československého státu v Praze a stručné pokyny pro železniční službu. „Požádal jsem vedle stojícího traťmistra o opis telegramu. Nechtěl vyhovět, poněvadž jsem byl v uniformě c. k. finanční stráže. Když to viděl nádražní podúředník Miller, řekl mi, abych si šel na nádraží v Žamberku, že ho tam mají také. Odpovídám, že bude již pozdě. On se pak obrátí na traťmistra: ‚Tak mu ho dej!‘,“ píše se ve vzpomínkách Plného.

Na žamberské nádraží sice telegram přišel také, úředníci ale měli strach, že by mohl být podvržen, a ven ho nepustili. „I já jsem měl obavy a doma jsem jen sundal šavli a hned šel na Modrou Hvězdu. Žena mne prosila, abych nikam nechodil, aby mne ještě nezavřeli, ale nedal jsem se odraditi,“ vzpomínal Adolf Plný. V Modré Hvězdě pak opatrně pronesl: „V Kyšperku oslavují státní převrat, je tam veselo. Je-li to pravda, nevím.“

V Modré Hvězdě, hotelu v centru Žamberka, nastalo ticho. Vzápětí Alois Plný čelil záplavě dotazů. „Vysvětloval jsem opatrně, co jsem v Kyšperku viděl, abych nebyl zavřen pro rozšiřování pobuřujících zpráv. Mezitím přišli do místnosti učitelé Doleček a Mareš. Mrkl jsem na ně a v kuchyni jsem jim dal přečísti opis telegramu. Divili se, proč není v Žamberku nic slyšet, a učitel Mareš hned odešel do pivnice Jaroslava Charfreitága a tam zprávu oznámil. Charfreitág přiletěl hned za mnou a po zdráhání i tomu jsem dal telegram přečísti,“ píše se v kronice města Žamberk.

Dva tisíce lidí před radnicí

O radostné události v Žamberku tak vědělo jen pár lidí. „Teprve druhý den 29. října o 10. hodině dopolední došel oficiální telegram zaslaný Národním výborem v Praze na všechny okresní výbory a obecní úřady. Na základě telegramu svolal první radní Vilém Schwetz, neboť starosta JUDr. K. Doubrava byl nemocen a jeho náměstek J. Brkl byl mimo město, ihned schůzi městského zastupitelstva, do níž přizval místní národní výbor. Tam přečetl telegram, ve kterém připomněl zásluhy všech buditelů našeho národa a legií. Jim bylo provoláno třikrát nazdar a zazpívána národní hymna a píseň Hej, Slované!,“ píše ve své práci ředitel žamberského muzea Petr Hažmuka.

To už se ale před radnicí sešlo na dva tisíce lidí, kteří vyslechli prohlášení československého státu a slavnostní přísahu československých legionářů. „Obě zprávy byly přijaty s nadšením a znovu zazpívána národní hymna,“ uvádí Hažmuka s tím, že přerušená schůze nadále pokračovala a bylo přijato usnesení uspořádat slavnost prohlášení československého státu ve výročí bitvy na Bílé hoře dne 8. listopadu.

Ve městě poté začaly „očistné“ práce od pozůstatků habsburské monarchie, vznik republiky slavily i školy. Nutno ale podotknout, že i po převratu museli místní řešit hlavní problém okresu Žamberk, a to v nedostatku zásobování.

(Zdroj: Petr HAŽMUKA, Dopad válečných událostí na život obyvatel Žamberka v letech 19141918. (Diplomová práce), Hradec Králové 2011. UHK. Fakulta filosofická.)

Autor: Iva Janoušková, Redakce

28.10.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Strojírenští kovodělníci 12 200 Kč Strojírenští kovodělníci STROJÍRENSKÝ KOVODĚLNÍK. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce: ECOS Choceň s.r.o. - provozovny:, - V Kasárnách č.p. 908, Litomyšlské Předměstí, 566 01 Vysoké Mýto, - Pernerova 95, 565 01 Choceň, - Vysokomýtská 368, 565 01 Choceň, Nabízíme: příspěvek na stravování, Kontakt: telefonicky (po - pá, 8 - 14 hodin) nebo e-mailem. Pracoviště: Johur s.r.o., pracoviště ecos choceň s.r.o., V Kasárnách, č.p. 908, 566 01 Vysoké Mýto. Informace: Zuzana Kusá, +420 731 526 234. Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 83 Kč Prodavači v prodejnách PRODAVAČ/KA - BRIGÁDA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 83 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: NÁSTUP MOŽNÝ IHNED, Místo výkonu práce: SUPER ZOO, J. Pácla č.p. 695, Parník, 560 02 Česká Třebová 2, Náplň práce:, - Obsluha a poskytování odborných rad zákazníkům, - Doplňování zboží a péče o vzhled prodejny + nabízená zvířata, - Práce za pokladnou, DPP do konce roku + možné prodloužení, KONTAKT: E-MAILEM ZASLAT ŽIVOTOPIS. Pracoviště: Super pet , a.s. - super zoo česká třebová, J. Pácla, č.p. 695, 560 02 Česká Třebová 2. Informace: Jiřina Plačková, . Obchod - Obchod Vedoucí prodejny, provozu 19 000 Kč Vedoucí pracovních týmů v prodejnách Vedoucí prodejny. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Střídavě práce o sobotách. Po skončení zkušební doby příspěvek na stravné ve výši Kč 40,- na den, nabídka výhodných mobilních služeb, odměna při pracovním a životním výročí, příspěvek na dětský tábor, poskytnutí 3 dnů zdravotního volna (dle podmínek kolektivní smlouvy) a další firemní benefity. Životopisy zasílejte na e-mail: instruktori@konzumuo.cz.. Pracoviště: Č.125 - konzum, prodejna rudoltice, 561 25 Rudoltice. Informace: Veronika Tomešová, +420 601 370 735. Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 16 000 Kč Prodavači smíšeného zboží Prodavač smíšeného zboží. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Střídavě práce o sobotách a nedělích. Po skončení zkušební doby příspěvek na stravné ve výši Kč 40,- na den, nabídka výhodných mobilních služeb, odměna při pracovním a životním výročí, příspěvek na dětský tábor, poskytnutí 3 dnů zdravotního volna (dle podmínek kolektivní smlouvy) a další firemní benefity. Životopisy zasílejte na e-mail: instruktori@konzumuo.cz.. Pracoviště: Č.207 - konzum,prodejna jablonné nad orlicí - benátky, Na Vyhlídce, č.p. 574, 561 64 Jablonné nad Orlicí. Informace: Věra Fajtová, +420 724 994 764.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mezi nejlepšími. Nepřestávají překvapovat. Fotbalisté Lanškrouna mohou směle považovat podzimní sezonu za úspěšnou. V dlouhodobé soutěži se drží na skvělém druhém místě. V srpnu dokonce hodně trápili v poháru druholigový celek Pardubic.

Lanškroun na špici, Žamberk je na dně

Fotbalisté Trutnova v podzimní derniéře přestříleli Velké Hamry 5:2. Hattrickem se blýskl Matějka.
25

„Sršni“ zakončili podzim domácí porážkou s Kolínem

Ztráta předních pozic. Vysoké Mýto podlehlo na penalty Brodu

Vysoké Mýto - Po kvalitní práci v minulém kole na severu Čech měli fotbalisté Vysokého Mýta v posledním kole možnost svou pozici v tabulce divize C ještě vylepšit. Dostat se na přední příčky. Utkání s Českým Brodem jim ale výsledkově podle představ nevyšlo. Domácí prohráli na pokutové kopy.

Převýšovu podzimní rozlučka zhořkla

Východní Čechy - Česká fotbalová liga uzavřela podzim zápasy 17. kola.

Vlajka z tisíců klíčů a poslední služba šedesátileté tramvaje: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 17. až 18. listopadu 2018.

Vítězové a poražení: Kdo uspěl v povolebním vyjednávání?

Pardubice - Krajský soud zamítl stížnost na výsledky komunálních voleb v Pardubicích, nic už tak nebrání tomu, aby si krajské město zvolilo nové vedení. Vytvořit by ho měla Pětikoalice ve složení ANO, ODS, SPP, KPP a ČSSD.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT