Léčba je náročná, Vašík potřebuje různý zdravotnický materiál, pomůcky a léčebné pobyty. Ale ne vše hradí pojišťovna. Pomoci malému chlapci a jeho rodičům se rozhodl i starosta Letohradu Petr Fiala a zorganizoval akci Ústenky pro Vašíka. Krásné roušky se symbolicky vyšitým motýlkem věnovali Iva a Martin Duškovi. Jako poděkování je obdrží každý, kdo Vašíkově rodině pomůže a najednou nebo postupně pošle částku vyšší než tři tisíce korun.

Ústenky starosta rozesílá poštou, nebo předává osobně. Je rád, že na charitativní počin lidé slyší. „Mám radost ze solidarity lidí, řada z nich přispívá byť třeba menšími částkami, ale pravidelně, a to je důležité,“ dodal.

Rodičům Vašíka se roušky moc líbí, sami je nosí a za pomoc jsou vděční. I do jejich života zasáhla epidemie a vyhlášená karanténa. „S Vašíkovou nemocí není lehké fungovat za normálních podmínek, natož v těch za nouzového stavu. Museli jsme rušit nebo přeobjednávat domluvené lékařské prohlídky u specialistů, tím pádem jsme se s tím v tom nejtěžším začátku museli poprat sami,“ řekla maminka Šárka.

KLINICKÁ STUDIE LÉČBY

Když nejsou osobní návštěvy možné, Vašíkův stav konzultuje s lékaři telefonicky nebo prostřednictvím mailů. Zdravotnická zařízení změnila pracovní dobu, a tak je těžké vše časově skloubit. „Také jsme kontaktovali londýnskou nemocnici, kde probíhá klinická studie léčby této nemoci pomocí kmenových buněk, bohužel kvůli covidu-19 nepřijímají žádné nové pacienty.

Pokud to bude možné, budou nás kontaktovat příští rok,“ popsala maminka. U Štěpánových je však obecně koronavirus až na druhé koleji. „Vašíkova nemoc znamená žít v karanténě celý život, každý den může dostat nějakou infekci. Momentálně se pereme se zlatým stafylokokem, kterého má Vašík na nožičkách, takže jsou nutné denně převazy, které trvají několik hodin a jsou hodně bolestivé. Uvidíme, co přinese budoucnost. Všichni pevně věříme, že věda půjde kupředu a najde se lék na tuhle hroznou nemoc,“ uvedla maminka.

Štěpánovi zřídili transparentní účet a webové stránky vasikeb.webnode.cz, na kterých vysvětlili povahu nemoci a informují, jak se chlapci daří. Vašík je podle rodičů malý velký bojovník a ztížené podmínky pro život zvládá s úsměvem.