Horský resort Dolní Morava jich má připraveno hned několik. Lyžařům díky propojení areálu letos nabídne dlouhé jízdy na čtyřech mamutích sjezdech. Celkem jde o více než deset kilometrů sjezdovek, každá trasa bude mít jiné vlastnosti. Další chystanou novinkou je několikrát v týdnu večerní lyžování na sjezdovce Kamila, kterou po setmění ozáří výkonná světla. Dolní Morava také investovala do nové zasněžovací techniky, aby byl sníh na sjezdovkách zaručen bez závislosti na rozmarech počasí. „Cenově se budeme držet přibližně na loňských cenách, budeme výrazněji zvýhodňovat on-line nákupy na novém e-shopu, který jsme spustili společně s předprodejem celosezonních skipasů,“ uvedl marketinkový manažer střediska Tomáš Drápal a dodal, že při nákupu v předprodeji zákazníci ušetří.

Ve Skiresortu Buková hora, konkrétně na straně Červené Vody, se staví nové penziony a apartmánové domy, které podstatně rozšíří ubytovací kapacity a umožní využívat resort celoročně. Vetší investiční plány jsou zde zatím odsouvány do příznivějších časů, příští sezona je příliš nejistá. „Všichni čekáme, co nám vláda připraví a v jakém rozsahu budeme moct střediska provozovat. Zatím se připravujeme standardním způsobem a podnikáme veškeré kroky, abychom středisko mohli spustit,“ uvedl mluvčí resortu Petr Toman. Provozovatelé lyžařských středisek se domnívají, že větší komplikací než nestálé počasí budou letos různá nařízení.

V horském areálu Kraličák před sezonou rozšířili celkový počet kilometrů sjezdovek bez přejezdů na 10,5 kilometru, z toho víc než osm kilometrů bude uměle zasněžováno. „Asi největší novinkou je nová šesti sedačková lanová dráha Doppelmayr Garaventa D-line, která vyveze lyžaře za necelé čtyři minuty ze Stříbrnic až na vrchol Štvanice. Její přepravní kapacita je 2500 osob za hodinu. Je tišší, bezpečnější a komfortnější, což ocení zejména lyžaři. V návaznosti na novou lanovku bude v našem areálu také nový bezkontaktní odbavovací systém,“ uvedla za Kraličák Petra Křížková s tím, že ceny skipasů se zvednou v návaznosti na zvýšení kvality a množství služeb v areálu. Další novinkou bude na Kraličáku snowboardcrossová trať. Zahájení lyžařské sezóny zde oficiálně plánují na začátek ledna. „Pokud bude přát počasí a bude to možné, naše vleky a lanovky se rozjedou dříve,“ dodává Křížková.

Novinky chystá i Ski klub Hlinsko, zejména se zde dokončuje velké moderní parkoviště pro 300 aut. „Ceník zůstává beze změn,“ informoval předseda spolku Ski klub Hlinsko Robert Vokáč. Pokud počasí a epidemiologická situace dovolí, ve Ski areálu Peklák v České Třebové by se mohlo začít lyžovat už kolem 20. prosince. „Do plného provozu půjde nově vybudované osvětlené asfaltové parkoviště s možností stání obytných automobilů a přípojkami na elektrický proud. Ceny zůstávají proti minulé sezóně beze změny,“ konstatoval vedoucí provozu Zdeněk Vávra.

Začátek sezony? Velká neznámá!

Provozovatel lyžařského střediska v Přívratu investoval do dvou nových sněhových děl a od loňska má nově vybavenou půjčovnu. Další investice zatím odložil. „Ceny budeme velmi opatrně upravovat v řádu jednotek procent, protože loni zima nebyla, letos nás zasáhl jarní lockdown a nyní nevíme co bude dál. Přesto režijní náklady zůstávají a některé rostou,“ podotkl za Ski Přívrat Miloš Menclík. Kdy zde začne sezona si netroufne odhadnout, vše se však chystá tak, aby byl areál standardně připraven na Vánoce.

Malá lyžařská střediska v Pardubickém kraji se ještě nevzpamatovala z loňské špatné sezony, kterou ovlivnil nedostatek sněhu a koronavir. „Vzhledem k tomu, že minulá sezóna nesplnila naše očekávání, nezbyly prostředky na investice. Ke zdražení bychom neradi přistoupili, takže doufáme, že budeme používat loňské ceny,“ uvedl za Ski areál v Bystrém Oldřich Janoušek. Pokud situace dovolí, zahájení sezony se v Bystrém předpokládá 21. prosince. Žádné novinky nechystá ani Ski areál v Dlouhoňovicích. „Ceny zůstávají na loňské úrovni. Jak to bude v zimě bude záležet na covidu a mrazu. Když bude mrznout, sníh vyrobíme. Našim přáním je lyžovat o Vánocích, ale poslední roky to nevychází,“ uzavírá Jan Vych z Dlouhoňovic.