„Je to takový můj rituál, který dělám při každém závodě," řekl Deníku šumperský profesionální hasič Jaromír Barcuch (60 let), který se v Ostravě zúčastnil extrémního závodu Nejtvrdší hasič přežije (TFA). Ve svých šedesáti letech je zřejmě nejstarším hasičem v České republice, který náročné klání absolvoval. „Je to borec a šoumen," shodli se další hasiči.

Atraktivní prostředí

Letošní ročník se poprvé konal v areálu Dolní oblasti Vítkovic. Vyvrcholením byl výstup na Vysokou pec číslo 1. U předchozích ročníků hasiči zdolávali radniční věž na Prokešově náměstí v centru Ostravy. „Tohle se pořadatelům povedlo. Je to průmyslový areál, tedy místo, kam se hasiči v reálné situaci mohou skutečně dostat. Vše vypadá opravdověji," dodal Barcuch, který svůj první závod TFA absolvoval v roce 2000.
S podobným prostředím, které nabízí Dolní oblast Vítkovice, se nikde nesetkal. „Určitě je to evropská rarita a možná i světová. Nevím, že by někde bylo něco podobného. Tohle je zcela unikátní. Myslím, že pro hasiče i diváky je to určitě atraktivní," uvedl Barcuch, jenž si po vyběhnutí vysoké pece a klikovém přídavku z šedesátimetrové výšky prohlížel ostravská panoramata. „Ten pohled je úžasný. Nikdy jsem tu ještě nebyl. Už jen ta podívaná stála za to," řekl Deníku.

Magická atmosféra

Vysokou pec nakonec v nejlepším čase 6 minut 39,53 sekundy vyběhl profesionální hasič z Ústí nad Orlicí Lukáš Novák. Mistr světa a čtyřnásobný mistr Evropy v TFA označil atmosféru v Dolní oblasti Vítkovic za magickou.  „Jel jsem sem na závod TFA speciálně kvůli tomuto prostředí, kde jsem dosud nikdy nebyl a které mě hodně zajímalo. Na trati jsem neměl žádnou slabou chvilku. Má to tady koule," řekl Lukáš Novák, který by se do Dolní oblasti Vítkovic rád vrátil, tentokrát na hudební festival Colours of Ostrava.
Lukáš Novák se nyní chystá na Mistrovství HZS České republiky v TFA, které se uskuteční 18. září v jeho domácím prostředí: na Andrlově chlumu u Ústí. „Tady v Ústí nad Orlicí to je pro mě hodně osobní, je to mé rodné město a ten titul Mistra České republiky nikomu nechci pustit. Doufám, že nezklamu," prohlásil před závodem  ústecký hasič.  (per, daf)