„My loutkové divadlo bereme spíš jako součást alternativního divadla," vysvětluje Johana Vaňousová z pořádajícího sdružení Lay.no. Ona i další účinkující vystudovali pražskou DAMU.
„Tady se nehrají klasické loutkové perníkové chloupky, baví se tu i rodiče, představení jsou nápaditá," chválil festival Radek Selinger z Městečka Trnávka, který ho pravidelně navštěvuje s rodinou.
Alternativní festival má své publikum. Vyhledávají ho i pořadatelé festivalů a přehlídek, kteří si tam vybírají představení. „Jezdí čím dál víc lidí z daleka, i odborníci, protože tady vidí přehlídku nejlepších autorských loutkových alternativních divadel, která se za rok realizují," potvrzuje Johana Vaňousová.
V publiku nechyběly ani Lenka Jelínková a Lenka Špaisová z České Třebové, které z představení vybírají vhodné „kusy" pro českotřebovský festiválek Léto s pohádkou. „Festival jsme si vybraly, protože se nám líbí dramaturgie. Divadla, která tady jsou, baví rodiče i děti. Je to něco jiného, než se běžně produkuje. Něco z toho, co je tady letos, bude určitě příští rok ve Třebové," řekla Lenka Špaisová.
Na festivalu byla k vidění klasická i neobvyklá témata a stejně takové loutky. Zahrál si i hřeben a kapesník nebo třeba Gagarin. „Nechávám se festivalem překvapit. Vždycky to zatím bylo příjemné, i trochu poučné, dětem se to líbí," chválila pořadatele Miloslava Hrdinová ze Žamberku.
„Loutky využíváme různé, maňásky, klasické marionety i další předměty, které se svou podobou spíš blíží hračkám. Pro nás je důležité, že nejsme jako naši předchůdci schovaní, ale jsme na jevišti jako živí herci a snažíme se s diváky komunikovat. Děti díky interaktivitě reagují velmi dobře, můžou být i zapojeny do děje. Lidé bývají mile překvapení, jak může být loutkové divadlo moderní," shrnuje své dosavadní zkušenosti Johana Vaňousová.
Pořádající sdružení Lay.no divákům nabídlo nejen divadlo, ale i žonglovací show nebo muziku. Pro děti byla připravena výtvarná dílna. Otevřena byla i čajovna.