Bezkonkurenčně nejlepší výsledky na Orlickoústecku vykazuje kino v Lanškrouně. Na 515 představení, z toho 36 pro děti a školy, přišlo celkem 14 908 lidí. V předcházejícím roce 2009 kino navštívilo o zhruba 300 diváků méně. „V celorepublikovém žebříčku Lanškroun skončil na 103. místě. V rámci Pardubického kraje jsou na tom lépe jen Svitavy, ale ty promítají kino ještě v kavárně, takže jde o výsledky za dva sály,“ pochlubil se ředitel lanškrounského kina Zdeněk Baborák. Nadprůměrné výsledky si vysvětluje péčí, kterou provozování kina věnuje. A také tradicí, kterou kino v Lanškrouně má. „Divák se musí vychovávat. Snažím se postavit dramaturgii tak, aby byla nabídka zajímavá. Jezdí k nám lidé i z okolních měst, z Ústí, České Třebové, Zábřehu. Některé tituly u nás běží velmi brzy, nebo je okolní kina ani nestihnou zařadit,“ vysvětluje Zdeněk Baborák. Je kinařem tělem i duší, nevšední povolání „zdědil“ pro své mamince.
Lanškrounské kino prodalo loni nejvíce vstupenek na snímky Ženy v pokušení, Kajínek nebo Román pro ženy, zahraničními taháky byly Avatar, Shrek: Zvonek a konec, Harry Potter a relikvie smrti. Podle názoru zkušeného kinaře český divák preferuje tuzemské filmy: „Když budeme mít dobré české filmy, tak nemám strach o budoucnost kina. Český film táhne, je nám blízký svojí mentalitou.“ Dobrou zprávou pro lanškrounské filmové fanoušky je, že se město pokusí získat mimořádný grant vypsaný na další vlnu digitalizace kin. Budoucnost patří filmům ve 3D formátu. Podle Zdeňka Baboráka je digitalizace kina do budoucna nezbytná. „Distribuční společnosti budou omezovat ,pětatřicítkové´ kopie. Zkušenosti z kin, ve kterých už proběhla digitalizace a mohou promítat ve 3D, jsou výmluvné. Podařilo se jim například za měsíc vydělat 300 tisíc na Avatarovi, my jsme ze stejného filmu měli necelých sto tisíc,“ argumentuje ředitel kina.
V sousedním Ústí nad Orlicí přišlo v loňském roce do kina Máj na 118 představení pro veřejnost 4948 lidí. V meziročním porovnání jde o lehký nárůst, statistika za rok 2009 zaznamenala celkem 4611 diváků. Stále to však není výsledek srovnatelný s rokem 2007, kdy ústecké kino navštívilo zhruba šest tisíc diváků. Nejvíce lidí přišlo v Ústí na Ženy v pokušení, Kajínka nebo Román pro muže. „Loni konkurenci převálcovaly české filmy, pokaždé to však nevyjde, v roce 2009 kromě filmu Líbáš jako bůh patřil k nejúspěšnějším Madagaskar 2, Doba ledová 3 a Harry Potter,“ dodala Eva Zelinková z Klubcentra.
Na letošní rok jsou ohlášeny premiéry zajímavých filmů, jež by mohly být pádným důvodem, proč vyrazit do kina. Na plátně například ožijí postavičky z nesmrtelného Čtyřlístku, natočeno bylo pokračování veleúspěšné pohádky o Saxaně, divácky atraktivní budou jistě i filmy Czech Made Man, Lidice či Kocour v botách.