Projekt Lokálka vytvoří několik akcí a aktivit propojených právě jízdami vlaku mezi oběma městy. Bude se konat ode dneška do pátku mezi 13. a 17. hodinou, 17. srpna konkrétně od 12.26 až do půl osmé večer. Setkání s několika žánry osloví speciálně náhodné cestující, takže se bude jednat o přirozené reakce účinkujících a diváků – lidí z vlaku nebo kolem vlaku.
Cestující uvidí při jízdě lokálkou přes několik zastávek a cerekvické nádraží různě umístěné výtvarné objekty (land-art) vytvořené výhradně z přírodních materiálů v okolní krajině, často aktivně reagující. Uvnitř vagonu bude znít hudba – folk, jazz a blues – v podání poličské kapely Cestárium, na zastávkách mezi oběma městy se objeví performance.
Výstavy fotografií budou k vidění v čekárnách na nádraží v Cerekvici nad Loučnou a na zastávce Vysoké Mýto město.  Na tomto místě se 16. a 17. srpna uskuteční vpodvečer divadelní představení Nepřijatelní. Pořádající společnost Ryba řvoucí nepřipravuje žádné vstupenky pro zájemce ani pevný sled programu, tvrdí, že od zastávky k zastávce se musí žít pokaždé jinou náladou, že se poletí krajinou zvolna, ale významně. Pohyb vlaku bude opravdu nepříliš rychlý, místy se totiž na trati jezdí jen desítkou, po Vysokém Mýtě například třicítkou, mezi obcemi jen o něco málo rychleji.
Zvláštní kulturní záležitost se bude konat podruhé za sebou. Přítomní se nejenom pobaví, ale dovědí se leccos také o historii lokální trati (začíná v Chocni, přes Vysoké Mýto a Cerekvici nad Loučnou končí vlaky na litomyšlském nádraží po 24 kilometrech jízdy), na které začal provoz ve druhé polovině roku 1882. (jko)

Kdo se sveze vlakem po trati číslo 018 mezi Vysokým Mýtem a Litomyšlí od 14. do 17. srpna, stane se nejen cestujícím, ale také divákem akce Lokálka.

Jde o druhý ročník hudebně – výtvarně – divadelního tvůrčího sympozia, který probíhá přímo ve vagonu lokálního vlaku jedoucího po této trati a také v jejím okolí, podél trati v krajině i na zastávkách.

Výstavy, divadelní představení, performance, land-artová výstava, kterou dokresluje přímo ve vlaku excelentní poličská kapela Cestárium.

Akci Lokálka pořádá občanské sdružení Ryba řvoucí a vznikla za podpory Českých drah a evropského programu Mládež v akci.

Více informací lze nalézt na webových stránkách http://www.rybarvouci.cz/projekty/.