Sobota 11. a neděle 12. srpna patřily na hradě Litice již třetímu ročníku Turnaje Jiřího z Poděbrad. Návštěvníkům, jejichž počet se po oba dny pohyboval v řádu mnoha set, byl nabídnut už tradičně bohatý program.

Pestrý program

„S myšlenkou turnaje přišel Martin Danda, který už před lety na hradě vybudoval ´lukostřelnici´ a jezdí sem pravidelně o víkendech střílet,“ řekl Deníku kastelán Litic Dalibor Urban. Podle jeho slov Martin Danda oslovil šermíře i další historické skupiny s tím, že akce je otevřená, podmínkou jsou ovšem kostýmy, zbraně a další výbava odpovídající době v rozmezí od 13. do 15 . století.

Už první ročník se vydařil, poměrně dobře dopadl i druhý ročník, kterému ovšem úplně nepřálo počasí. První den třetího ročníku zamířily na hrad doslova davy, v sobotu přišlo více než pět set návštěvníků, podobná návštěva se čekala i včera. Turnaj je určitě zajímavý i tím, že diváci nejsou pasivní – jsou naopak do děje zataženi, mohou si vyzkoušet zbraně, zadovádět si s rytíři, všechno si zblízka osahat. Atrakcí jsou i turnaje „naostro“, které zúčastněné skupiny předvádějí bez speciálního tréninku.

Na hradě to také pořádně hřmělo, to když Bobr z Bobrova s dalšími zbrojnoši předváděl dělostřelbu. „Předvádíme zde historickou střelbu a dělostřelbu a nýtované kroužkové zbroje. Patřím mezi jediné tři výrobce zbroje z nýtovaných kroužků v celé republice, věnuji se tomu deset let,“ uvedl. Jak dodal, na turnaji byl se svou skupinou Zoufalci z Nevdieku podruhé. „Je tu hezky, zájem lidí je obrovský, takže nestíhám. A jsou tu dobré zóny, dobře se tu spí,“ prohlásil s úsměvem. Důvody k úsměvům měli i návštěvníci. Odnášeli si totiž z Litic zajímavé zážitky, na které budou hlavně ti menší určitě dlouho vzpomínat.