V úmorném vedru odvedli dobrovolní hasiči ze Záchlumí a dalších čtyř sborů obdivuhodný výkon. Během čtrnácti minut od vyhlášení poplachu dokázali přivést vodu potřebnou k hašení fiktivního požáru z Divoké Orlice až na věž hradu Litice. Délka vedení hadic přitom představovala 700 metrů při převýšení 120 metrů. Na závěr cvičení pak předvedli profesionálové z ústeckého HZS záchranu osob z věže. „Je dobré si po letech vyzkoušet, zda jsme připraveni k zásahu na hradě. Myslím si, že dnes jsme svou připravenost dokázali,“ hodnotil cvičení starosta záchlumských hasičů Miroslav Falta.

„Bylo to nádherné, můžeme být na naše hasiče pyšní,“ řekla Deníku jedna z přihlížejících Božena Chovancová. „Jsem rodem odsud, ale bydlím v Záchlumí. Dřív jsem tu byla průvodkyní,“ dodala. Spokojeno bylo i dalších mnoho desítek diváků, kteří výkon hasičů odměnili potleskem.

„Bezpečnostní ředitel památkového ústavu měl přání udělat tady námětové cvičení. Dva týdny potom za mnou náhodou přišel se stejným návrhem šéf záchlumských hasičů. Dopadlo to tak, že jsme se dohodli na požárním útoku na hrad. Pro návštěvníky to byla určitě zajímavá podívaná,“ uvedl kastelán hradu Dalibor Urban. „Na případný požár jsme sice částečně připraveni tím, že víme, co asi dělat. Požár by byl samozřejmě velkým nebezpečím, protože hrad je z jedné třetiny dřevěný. A přitom pro hasiče a techniku težce přístupný. Dnes ale předvedli, že jsou připraveni,“ uzavřel.