Soutěž Dobráci roku se pomalu chýlí ke svému konci, ale dalším sborem, který se dostal do bojů o hlasy veřejnosti, se stal Sbor dobrovolných hasičů z Líšnice. Dobráků je v malé obci nedaleko Žamberka 125, podle slov Pavla Štefka z výboru SDH jsou však jedna velká rodina.

Jak hlasovat? Pošlete co nejvíce SMS zpráv ve tvaru DOBRACI LISNICE na telefonní číslo
90 011 04.
POZOR! Hlasy pro hasiče z Líšnice posílejte nejpozději do pátku 27. května 2016 do 15 hodin.
Každý, kdo pošle SMS zprávu, má šanci získat pivo na měsíc zdarma. Cena SMS je 4 koruny. Počet SMS z jednoho telefonního čísla není omezený.

MAJÍ DVĚ HASIČÁRNY

Hasičská zbrojnice v Líšnici je součástí budovy obecního úřadu, hasiči však mají ještě jednu malou zbrojničku zhruba kilometr vzdálenou. „Byla postavena v roce 1913," přibližuje Pavel Štefek s tím, že zbrojnici letos čeká oprava.

Zbrojnice však není prázdná, uvnitř se skrývá poklad: stojí tu mimo jiné i koňská hasičská stříkačka z roku 1890 a o něco mladší ruční dvoukolová stříkačka.  V zásahové jednotce líšnických dobráků je pětadvacet členů. Jsou jednotkou JPO III., u události tedy musí být do deseti minut. Také místní hasiče loni o prázdninách zaměstnaly škody po vichřici, podíleli se na evakuaci dětského tábora. Dosud nejvážnější událost, na které se podíleli, se však váže k roku 2008. „12. srpna 2008 hořel kravín tady v Líšnici a my jsme tam byli až do 15. srpna, tedy nepřetržitě čtyři dny. To nám dalo docela dost zabrat. Celkem tam bylo osm sborů," říká velitel výjezdové jednotky Josef Toman.

K PRÁCI PATŘÍ ZÁBAVA

V místním kulturním dění odvádí hasiči každoročně velký kus práce. „Jsme zvyklí na pět akcí v roce, začínáme plesem, pak máme stavění máje, kácení máje a samozřejmě naši soutěž," říká Martin Keprta, který má na starosti malé hasiče. O jaké soutěži je řeč? „Na začátku prázdnin pořádáme velkou soutěž O putovní pohár starosty Líšnice, je to takový netradiční požární útok. Soutěžící neútočí na dva terče, jak jsou zvyklí, ale terče tam jsou tři. Pravý proud musí sestříknout terč přes okno," vypichuje místní zvláštnost Pavel Štefek.

Na své závody se připravují i mladí hasiči, které čeká výjezd do Mladkova. „Čeká nás útok, dvojice a štafeta CTIF," popisuje hasička Eliška Šebestová. „Je to okresní kolo hry Plamen, je to dvoudenní závod, kdy děti závodí v různých disciplínách," doplňuje Martin Keprta.

A CO ZMÍNĚNÉ SEKYRKY?

Právě cvičení se sekyrkami dělá líšnické dobrovolné hasiče výjimečnými. V tuzemsku to totiž nemá obdoby. Vzniklo už v roce 1928, kdy se na Strahově konal sjezd slovanského hasičstva. Mezi nimi byli i čtyři Líšničtí. Sekyrkové cvičení tu přežilo dodnes. „Na pravidelný čtverec je potřeba minimálně 24 hasičů," upozorňuje Josef Toman. S tím v Líšnici nemají problém. „Snažíme se, aby tato tradice v obci přežila," dodává Pavel Štefek.

Líšnice u Žamberka není jedinou Líšnicí v republice. To vědí i místní, kteří udržují čilou spolupráci s hasiči z Líšnic nedaleko Prahy, Milevska na Písecku či se sborem Líšnice u Mohelnice.

V příštím roce Líšničtí slaví jubileum: 130 let od svého založení. A to je ta správná příležitost na to, aby místní opět viděli historickou techniku či sekyrkové cvičení.

Pravidla soutěže Dobráci roku Dobráci roku je projekt Českého rozhlasu (ČRo) Pardubice ve spolupráci 
s východočeskými regionálními Deníky. Potrvá do začátku června 2016, kdy vše vyvrcholí velkým finále a jeho vítězům organizátoři zajistí velkolepou show 
s hudebním programem 
v ceně 100 tisíc korun.
Každý týden se tým ČRo Pardubice spolu se zástupci regionální redakce Deníku vypraví do jednoho z přihlášených a následně vylosovaných sborů dobrovolných hasičů ve východních Čechách.
V pátek po 15. hodině si v regionech na vlnách ČRo Pardubice (Pardubice a Chrudim na 104,7 FM, Ústí nad Orlicí 98,6 FM a Svitavy 102,4 FM) poslechnete medailonek příslušného sboru dobrovolných hasičů. V sobotu najdete článek ve svém regionálním Deníku 
v Pardubickém kraji a rozhlasovou reprízu naladíte v neděli po 15. hodině.
Pro daný sbor můžete hlasovat vždy od páteční 15. hodiny, a to po celý týden až do dalšího pátku. Hlasování skončí také v 15 hodin a začne následné hlasování pro další sbor.
Podrobnosti o projektu můžete najít také na webu: www.dobraciroku.cz