„Obcí dlouhodobě projíždí poměrně velké množství automobilů, a proto s panem starostou Štefkem řešíme bezpečnost dopravy, a to nejen na silnici II/312 ze Žamberka na Pastviny. Obec proto připravuje napojení cyklostezky s chodníkem od stávajícího úseku ze Žamberka podél silnice až po obchod před hasičskou zbrojnicí a obecním úřadem. Následně by pokračovala až směrem na křížení se silnicí III/31215 směrem na Nekoř,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

V tuto chvíli je už připravena studie, která řeší celý úsek včetně křižovatky obou komunikací. Vyřešit by se tak mohlo nepřehledné a nebezpečné křížení a zvýšila by se také bezpečnost chodců a cyklistů. Součástí prací je kromě řešení samotné silnice také zajištění svahu a opěrných zdí.

Tragická nehoda u Líšnice
U Líšnice otočil auto na střechu, zemřel. Dítě nehodu přežilo

Předpokládané náklady na stavbu jsou necelých 60 milionů korun. Obec je připravena přes 20 milionů korun poskytnout ze svého rozpočtu s předpokladem získání dotace ze Státního fondu dopravní infrastruktury.

„Pokud by vše šlo podle představ, tak bychom rádi zahájili práce v příštím roce s možností rozdělení na dvě etapy. Pravděpodobnost realizace by velmi výrazně stoupla v momentě, kdy by se nám podařilo změnit rozpočtové určení daní pro kraje, kdy předpokládáme, že by velká část navýšených prostředků šla do projektů v silničním hospodářství,“ doplnil hejtman Netolický.

Obdobný problém s nákladní dopravou mají i v nedaleké Písečné. „Nejenom silnice mezi Letohradem a Písečnou by si zasloužila opravu a se Správou a údržbou silnic Pardubického kraje hledáme možnosti, jak situaci zlepšit,“ sdělil náměstek hejtmana pro dopravu Michal Kortyš.

Realizace ateliérů orlickoústecké umprumky dostala zelenou
Realizace ateliérů orlickoústecké umprumky dostala zelenou

Starosta Pavel Štefek informoval hejtmana také o dalších rozvojových plánech obce. „V oblasti za obecním úřadem a hřbitovem bychom rádi vytvořili lokalitu pro výstavbu rodinných domů a občanskou vybavenost. Zároveň plánujeme zbourání stávající hospody u kostela, která není v dobrém stavebně-technickém stavu, a chceme řešit výstavbu na zelené louce na vhodnějším  místě než nyní v zatáčce u hlavní silnice,“ řekl starosta Štefek, který s hejtmanem hovořil také o rekonstrukci silnice ze Žamberka směrem na Klášterec nad Orlicí, která prochází místní částí Zakopanka.

Mohlo by vás zajímat: Nebezpečná křižovatka ve Vysokém Mýtě? U Pražské brány, přechod tu měří 12 metrů

Zdroj: Deník/ Iveta Nádvorníková