Kdy dojde podle vás k obratu k lepšímu? Diskutujte pod článkem…

Počet lidí, kteří přicházejí o práci a hledají novou, v posledních měsících poměrně dramaticky stoupá. Firem, které nechávají své pracovníky doma se šedesáti procenty platu, přibývá, na programu dne jsou bohužel i hromadná propouštění. Krize postihuje v ústeckém okrese hlavně elektrotechnický a strojírenský průmysl. Mnoho lidí se ptá, co bude dál. To si ovšem odváží jen málokdo odhadnout.

Doma se šedesáti procenty platu

Podle informací z Úřadu práce v Ústí nad Orlicí byla jen v tomto roce vydána desítka povolení firmám, které nechaly své zaměstnance doma a vyplácejí jim šedesát procent mzdy. Celkem jde o zhruba 400 zaměstnanců v lednu a dalších 150 v únoru. A nové žádosti přicházejí. Přitom v celém roce 2008 byla stejná povolení vydána osmi firmám a týkala se přibližně sedmi set zaměstnanců.

„Jsem přesvědčená o tom, že se firmy, které žádají o tuto ´částečnou nezaměstnanost´, opravdu snaží lidem pomoci, chtějí si zaměstnance udržet a věří, že se situace zlepší,“ uvedla k tomu Jitka Blanková z úřadu práce. Jak ovšem dodala, zmíněné žádosti dávají pouze menší firmy, které nemají odbory. Firmy, v nichž odbory jsou, řeší svou situaci bez toho, aby musely s pracovním úřadem jednat.

Hromadná propouštění

Velkým strašákem pro zaměstnance jsou samozřejmě hromadná propouštění ve firmách, na které dopadá odbytová krize. I když některé z nich využívají také ´částečnou nezaměstnanost´, jiné již k hromadnému propouštění přikročily. Podle údajů ústeckého úřadu práce oznámily v prosinci hromadné propouštění tři firmy, šlo o 132 lidí. V lednu už to bylo pět firem, přičemž byly výpovědi předány celkem 488 lidem. „Tito lidé se ovšem v evidencích úřadu práce objeví až později, jde o výpovědní doby, odstupné a podobně,“ upřesnila Jitka Blanková s tím, že šlo opět o elektrotechnické a strojírenské firmy. Jak již proběhlo médii, jednou z nich je kupříkladu letohradská společnost OEZ, jejíž mluvčí oznámil propuštění stovky zaměstnanců.

Prognózu sice mají, ale…

A jak se bude vyvíjet situace na trhu práce v dalších měsících? Na tuto otázku si troufne jen málokdo odpovědět. Nejhorší nás zřejmě ještě čeká, což nakonec tvrdí i zainteresovaní ministři. „Všichni samozřejmě doufáme, že tuto situaci u nás zvládneme, zatím to tak ale nevypadá. I pan ministr Kalousek tvrdí, že se má rozhodnout v březnu, já si ani tímto nejsem jistá. Faktem zůstává, že do evidence přichází stále víc uchazečů o práci a volných míst ubývá, myslím si, že se v dohledné době tato situace nezlepší,“ tvrdí Jitka Blanková. Sama ale připomíná fakt, že nezaměstnanost kolem sedmi procent byla v našem regionu už v roce 2005. „Když vezmeme současné číslo, jsme v podstatě v situaci roku 2005. Tehdy se ovšem o žádné krizi nemluvilo. Proto ani já nechci přistoupit na to, že dnes vládne nějaká šílená krize.“

Úřad práce má samozřejmě určitou prognózu vývoje nezaměstnanosti v okrese na první půlrok letošního roku. „Předpokládáme, že počty uchazečů o práci se od začátku roku do konce pololetí zvýší až o tisíc osm set. Už v lednu se ovšem jejich počet zvýšil proti prosinci o osm set. Takže čísla v pololetí mohou být i vyšší. Ta prognóza je výsledkem našich odhadů a analýz. Ovšem je to jen prognóza. Dělat nějaké zásadní odhady se asi dnes neodváží nikdo,“ uzavřela Jitka Blanková.