K vyjádření názoru veřejnost nevyzvala obec, ale občanské sdružení Naše Výprachtice. „Loni v říjnu mohla obec Výprachtice od smlouvy odstoupit, umožňoval jí to dodatek k původní smlouvě. Tady je uvedeno, že pokud investor nezíská do pěti let od podpisu smlouvy stavební povolení, může obec od smlouvy odstoupit. Zastupitelstvo to odmítlo. Na základě této poslední události jsme se rozhodli přistoupit ke sbírání dostatečného počtu podpisů občanů k souhlasu s referendem," vysvětlil člen sdružení Jan Kaňka.
Odpůrci větrníků uspěli nejen při sbírání podpisů, ale, z jejich pohledu, především při samotném referendu. Jak pro Orlický deník přiznal Jan Kaňka, sám byl účastí překvapen. Dostavilo se 408 ze 751 oprávněných osob. Platných hlasů bylo 402. Odpověď „ano" zaškrtlo 144 lidí, pro „ne" hlasovalo 258 lidí, tedy 63,2 procenta. Referendum je tedy platné a rozhodnutí závazné, ze zákona na dva roky.
Jaký bude další postup ze strany vedení obce, přiblížil starosta Miroslav Stejskal: „Obec se k tomu postaví v souladu se zákonem. Na nejbližším zasedání zastupitelstva věc projednáme a necháme hlasovat o vypovězení smlouvy s Eldakem, výsledek ale nebudu předjímat." Dodal, že zastupitelé budou respektovat to, co lidé chtějí.