Každý Čech, včetně kojenců, sní ročně 84 kilogramů masa, k tomu 38 kilogramů chleba a vypije 280 půllitrů piva na hlavu. Zatímco množství vypitého zlatého moku možná někoho překvapí, nejčastější jména a příjmení vyvolají údiv jen stěží. Nejčastějším jménem je totiž Jiří Novák a Jana Nováková. Zatímco jí je 43 let, on je o dva roky mladší. Věkový průměr v Česku činí 42,6 let. To hravě přeskakují jen na Chrudimsku, kde je věkový průměr 42,9 let.

Míra porodnosti

A právě Chrudimsko drží v rukou další prim. Lidé zde totiž zažívají nejvíce radosti během oslav při narození dítěte. Zatímco hrubá míra porodnosti, tedy počet živě narozených dětí na 1000 obyvatel, je v celém Česku průměrně 10,3, právě Chrudimsko výrazně odskakuje a v celorepublikovém srovnání je v první desítce.

A našlápnuto mají dobře také v tomto roce. V chrudimské porodnici se totiž narodilo jedno z prvních miminek letošního roku v kraji. „Prvním chlapečkem a druhým miminkem, které se narodilo na Nový rok v Pardubickém kraji, je Sebastien. Ten přišel na svět v Chrudimské porodnici v 10.49 hodin s váhou 3150 gramů,“ uvedla mluvčí nemocnice Kateřina Semrádová.

Naopak nejméně dětí se loni narodilo na Svitavsku, které je v celorepublikovém srovnání mezi okresy na 36. příčce.

Rodičům typických Čechů by navíc v roce 2022 měl vzrůst starobní důchod, a to v průměru o 805 korun. Průměrný důchod totiž v tomto roce činí 16 124 korun. Na to si ale nesáhnou důchodci na Svitavsku, ti dostanou měsíčně v průměru 15 663 korun a v celorepublikovém kontextu jsou tak spíše na chvostu. Naopak nejlépe v kraji se lidé v důchodovém věku mají na Pardubicku, které je ze všech okresů v republice na 25. místě s průměrným důchodem přes 16 tisíc korun.

Přilepšit by si ale letos měli všichni. „Každý dostane 650 korun minimálně,“ poznamenala v září tehdejší ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. (ČSSD).

Nejvíc rozvodů

Nelichotivé prvenství drží orlickoústecký okres. Zde se lidé v porovnání s ostatními regiony v kraji totiž nejvíce rozvádějí. V roce 2020 tak bylo rozvedeno 261 manželských párů. Hrubá míra rozvodovosti, tedy počet rozvodů na tisíc obyvatel, Orlicku přisoudila 59. místo z celkového počtu 77 okresů v republice.

A lidem na Orlickoústecku se nechce ani do ženění. Právě tato data pro okres Ústí nad Orlicí vychází téměř nejhůře pro celou Českou republiku. V minulém roce se totiž v regionu oddalo pouze 529 partnerských párů, což Orlickoústecko zařadilo na 74. místo.

Pokud zde muži váhají s pokleknutím a požádáním své milé o ruku, mohli by se učit u sousedů na Pardubicku. Tam se v roce 2020 oddalo 763 párů a v přepočtu na tisíc obyvatel se tak region zařadil na 25. místo. Hrubá míra sňatkovosti v celém Česku činí 4,2 na 1000 obyvatel, Pardubicko je tak dokonce nad celorepublikovým průměrem.