„V souladu s projektem výstavby protipovodňových opatření proběhlo nezbytné kácení stromů na Husově nábřeží. Nyní intenzivně probíhá úklid dřevní hmoty, aby byl zajištěn bezpečný pohyb chodců i řidičů,“ sdělil starosta města Oldřich Jedlička (ANO).

Kácení stromů i následný úklid provedla odborná firma. „Snažíme se, aby všechny práce spojené s projektem probíhaly hladce a co nejméně obtěžovaly občany. Jsme si vědomi, že se jedná o velmi citlivou záležitost a rádi bychom požádali o pochopení a trpělivost,“ vysvětlil starosta.

Svíčky na pařezech

U části obyvatel však žamberská radnice pochopení nenašla. „Je dobrým zvykem rozloučit se s tím, kdo nás navždy opustil. Z rozhodnutí města padlo k zemi několik desítek zdravých vzrostlých lip. Živí tvorové byli podťati ve fází plné přípravy na probuzení po zimě ve vyšším zájmu ochrany majetku a zdraví občanů,“ napsal Jan Bříza, který minulý pátek na sociálních sítích uveřejnil výzvu k zapálení svíčky za každý zmařený strom.

Setkání proběhlo ten samý den večer. „Myslel jsem, že tam bude jen naše rodina. U betonové lávky už svíčky hořely. Byly tam i dojemné vzkazy namalované a napsané dětmi. U mostu na Kunvald se mi zatáhlo hrdlo a do očí se mi vehnaly slzy. Ten pocit lidské sounáležitosti byl úžasný,“ netajil se svými pocity Jan Bříza.

„Až do své smrti vždy 15. února budu rozsvěcet svíčky, myslet na ty krásné stromy, děkovat jim a žádat za odpuštění, že jsem nedokázal udělat víc,“ dodal Bříza.

Ještě před třemi měsíci to přitom vypadalo, že se lipové stromořadí podaří zachránit. „Naděje umírá poslední, štěstěna se v poslední možné chvilce obrací na stranu lip. Protože městský úřad již déle než půl roku účelově odmítá vypořádat podání na změnu rozhodnutí o povoleném kácení, jeho vyřízení převzal krajský úřad,“ informoval loni koncem listopadu spolek Živý Žamberk. Ani ne za měsíc však naděje uvadla.

Krajský úřad Pardubického kraje 18. prosince loňského roku rozhodnutí žamberské radnice z roku 2012 nezrušil a odvolal předběžné opatření, kterým bylo plánované kácení stromů odloženo.

Město slibuje, že po dokončení stavebních prací budou na nábřeží vysazeny nové stromy. „Pevně věříme, že se nám podaří na nové nábřeží vrátit jeho funkčnost i přívětivý vzhled,“ řekl starosta Oldřich Jedlička.