Hned první den se přišlo bavit do areálu školky Taušlova přes pět set dětí s dospělým doprovodem. Čekaly na ně různé atrakce a interaktivní program, který přichystala zájmová sdružení a spolky ve městě. A protože těch je v Letohradě mnoho, každé dítě si mohlo najít zábavu, která odpovídala jeho gustu. V dolním rohu rozlehlé zahrady se už tradičně zabydleli šeřmíři z Balestry. Rytířskou zbroj dětské velikosti si oblékl i jedenáctiletý Lukáš Jirků, takto oděn si na pokyn šermířky zkusil i pár kliků, byl to však těžký souboj se zemskou gravitací. „Klikovat se trochu dalo, ale je to tíha,“ svěřil se. Podle Petra Kubíčka, manažera Balestry, patří na jejich stanovišti k nejoblíbenějším kratochvílím lukostřelba a vrhání nožem. „Letos jsme nepřivezli kuši, kterou s sebou standardně vozíme, protože šípy nám tradičně mizely v okolních zahrádkách a cinkaly o sousedovic okna, některé malé děti tento úkol nezvládaly,“ podotkl s úsměvem. Balestra má na Letohrátkách už své fanoušky, kteří vydrží na jejím stanovišti téměř od začátku do konce programu. „Vzhledem k tomu, že skupina se posouvá a posouvá směrem k dětem, je to vidět i na našem vybavení, malou dětskou zbroj jsme si nechali udělat letos,“ dodal Kubíček. V plánu bylo i předvádění palných zbraní, to však skončilo záhy, protože výstřelů se báli čtvernožci ze sousedního stanoviště kynologů.
Koutek letohradské Základní kynologické organizace byl neustále v obležení dětí. Pejsky prostě milují. Pokud mělo některé zájem, mohlo si psa pohladit nebo půjčit a společně překonat instalované překážky. „Čítáme kolem pětatřiceti členů, každý rok je toto číslo jiné, jak členové přicházejí a odcházejí. Základnu máme v Letohradě na Orlici za rybníkem, je tu hezké prostředí a klid,“ uvedla podrobnosti o letohradských kynolozích předsedkyně organizace Dita Silberová. Pokud by některé z dětí mělo zájem se svým pejskem docházet na cvičení, není to prý problém. „Cvičíme každou neděli od devíti hodin dopoledne, mohou se přijít podívat a zeptat na další podrobnosti, Zda je výcvik náročný? Celý je především o důslednosti,“ dodala Dita Silberová.
Jako každý rok se prezentuje na Letohrátkách i Spolek přátel vzduchoplavby. „Máme tu například statickou ukázku, bohužel v těchto prostorách ji nemůžeme ukázat za letu, a to dvoumístnou padákovou tříkolku s motorem Rotax, kterou jsme si pořídili letos na jaře,“ podotkl za piloty Marek Šnajdar. Dětem půjčovali malé padáčky, se kterými si mohly zaběhat.
Z Letohrátek odcházeli účastníci spokojení. „Už jsme tady byli loni. Vnouče se nemohlo dočkat, nejvíc ze všeho se těší na čtyřkolky,“ řekla Marie Vodehnalová z Kunčic, která na prázdninovou akci dorazila s vnoučkem Michalem. Považuje ji za dobré zpestření prázdnin.