Zážitek z altestu

„Poprvé v životě jsem si dýchla, byl to velký zážitek. Ale nic mně nenaměřili, vůbec nepiju,“ svěřila se 16letá Nikola z Letohradu. „Měli jsme jen rumové pralinky,“ vtipkoval mladík z Dolní Dobrouče, jenž si s kamarády vychutnával vědomí, že hranici osmnácti let už překročil. Hůře dopadli dva patnáctiletí kluci Filip a Matěj. „Zkusili jsme si pivo úplně poprvé a dali si ho napůl. Koupil nám ho kamarád se kterým hrajeme fotbal,“ svěřovali se zjevně zaskočení mladíčci. Zřejmě mluvili pravdu, display jim ukázal pouhých 0,1 promile alkoholu. V klubu Bristol „si dýchlo“ kolem deseti návštěvníků diskotéky, alkohol byl zjištěn u čtyř mladistvých. Největší hodnota 0,48 promile byla změřena u jednoho 17letého chlapce.

V sousedním „našlapaném“ klubu Kongo přece jen tak výrazně mladé tváře chyběly, policie zde takový rozruch již nevzbudila a také zde žádnou nepatřičnost neobjevila. Stejně jako v restauraci Roland. Zdálo by se, že v blízkém sousedství sídla policie si dají návštěvníci i obsluhující pozor, ale nebylo tomu tak v restauraci Dagmar, kde bylo jedné 17leté dívce z nedaleké vesnice naměřeno před jednou hodinou 0,68 promile alkoholu. Vypila prý jen jedno pivo, což jí ovšem zkušení policisté nevěřili.

Celkem bylo v noci ze soboty na neděli zjištěno ve městě požití alkoholu osobami mladšími 18 let v pěti případech. Ty byly předány přítomné kurátorce pro mládež z odboru sociálních věcí a zdravotnictví pověřeného úřadu v Žamberku. „Zveme si je k výchovnému pohovoru i s rodiči, což je pro ně nepříjemné, protože začnou být evidovaní,“ podotýká kurátorka Eva Janebová. V jednom případě bylo prokázáno podání alkoholu obsluhou a bylo s ní zahájeno správní řízení. Ve stejné době prováděly hlídky dopravního inspektorátu kontrolu přítomnosti alkoholu v krvi řidičů. Alkohol byl zjištěn u tří řidičů, největší hodnota činila 2,2 promile. Dvě zjištění se zpracovávají jako trestný čin, jeden jako přestupek. V jednom případě řidič pod vlivem alkoholu havaroval a pokoušel se z místa nehody utéct.