Cinkne znovu medaile?

Letohrad bude fandit hlavně svým borcům, biatlonistům Ondřeji Moravcovi a Michalu Šlesingrovi. Letohradskému starostovi Petru Fialovi se zdá, že čtyři roky od poslední olympiády v Soči uběhly velmi rychle. K velké radosti Letohraďáků tehdy Ondra Moravec přivezl tři medaile a slavilo celé město.

„S úsměvem ve tváři vzpomínám na velké Ondrovo vítání na Václavském náměstí, to byla opravdová paráda. A ta hrdost, pohoda,“ zavzpomínal Petr Fiala. Biatlonistům přeje, aby jim vydržela sportovní forma a nezradilo je zdraví. „Všichni budeme určitě moc fandit a pokud se podaří někomu z nich třeba medaile, bude to úžasné. Vezmeme ji jako bonus, ne jako samozřejmost,“ podotkl starosta a doufá, že si město triumfální přivítání zopakuje.

Poprvé na olympiádě

Orlickoústecko má ještě jedno „želízko v ohni“, nebo spíš na ledu. Členem českého bobového týmu je Oušťák David Egydy. Na vrcholové úrovni se věnoval více sportům, je třeba mistrem ČR ve slalomu a obřím slalomu, nejlepším Čechem na CrossFit Games Open 2013. Podle rodičů měl David talent na sport už od útlého věku. Lyžovat se učil v Říčkách, s úspěchem se zúčastnil i závodů pro mládež Skiinterkriterium.

„Už jako pětiletý sjel černou sjezdovku, šusem, to tam lidi pobavil,“ vzpomíná Milan Egydy. Že v české olympijské výpravě je zastoupen i Oušťák, se v Ústí nad Orlicí rozkřiklo teprve nedávno. „Občas mě někdo potká a ptá se, že máme doma olympionika,“ potvrdil Davidův tatínek. „Splnil se mu sen, když se dostal na olympiádu, dokázal pro to udělat maximum,“ dodává Dana Egydyová.

Z Koreje přichází od Davida zprávy, že čeští bobisté pilně trénují a je tam mínus dvacet stupňů. Na rozdíl od soupeřů se Češi před olympiádou potýkali s nedostatečným technickým vybavením. Neměli na nové boby. „Museli si vypůjčit bob od Slováků, jsou jak chudí příbuzní,“ mrzí Egydyovou. David v bobu plní roli brzdaře. Příští týden oslaví v Koreji narozeniny.